Funkcjonowanie na dzisiejszym rynku żywca wieprzowego stanowi nie lada wyzwanie. Częste wahania koniunktury i zmienna opłacalność produkcji sprawiają, że nie wszyscy producenci są w stanie sprostać trudnym realiom. Często wymuszają one bowiem konieczność specjalizacji i zwiększania skali produkcji, co wiąże się z poważnymi inwestycjami związanymi z budową i wyposażeniem nowych obiektów czy z zakupem zwierząt o wysokim potencjale genetycznym. Z wielu względów nie każdy producent jest w stanie takowe inwestycje poczynić. Czy oznacza to, że producenci prowadzący chów trzody na mniejszą skalę prędzej czy później znikną z rynku? A jeśli nie, to jaki model produkcji powinny oni obrać?

Pytania te będą myślą przewodnią panelu dla producentów trzody chlewnej zorganizowanego podczas tegorocznej konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie. Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy dwóch rolników prowadzących odmienny profil produkcji trzody chlewnej. Pierwszy z nich – Karol Łakomy z województwa wielkopolskiego prowadzi produkcję prosiąt na bazie stada podstawowego liczącego 300 loch. Drugi – Sławomir Homeja z województwa kujawsko-pomorskiego prowadzi tucz trzody chlewnej w oparciu o zwierzęta rasy puławskiej bez użyciu pasz pochodzących z roślin transgenicznych. W czasie spotkania zaprezentują oni swoje gospodarstwa, i odpowiedzą na pytania zgromadzonych gości. Liczymy, że tak przygotowane wystąpienie pomoże Państwu podjąć decyzję na temat przyszłości Państwa gospodarstw.

Podsumowaniem tej części spotkania będzie wykład doktora Mariana Kamyczka z Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Pawłowicach dotyczący bieżącej opłacalności produkcji trzody chlewnej.

To jednak nie koniec. Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy również dwóch lekarzy weterynarii – specjalistów chorób świń. Znany z naszych poprzednich konferencji Paweł Wróbel opowie  o poprawie efektywności produkcji poprzez zwiększenie skuteczności krycia loch. Z kolei Piotr Cybulski wygłosi wykład na temat praktycznych aspektów bioasekuracji ferm trzody chlewnej. Spotkanie ze znanymi specjalistami będzie okazją do poszerzenia swojej wiedzy, oraz do rozwiania trapiących Państwa wątpliwości związanych z prowadzeniem produkcji.

Spotkanie odbędzie się już 7 listopada w Centrum Targowo-Kongresowym Global Expo na warszawskim Żeraniu.

 

Nie zwlekaj i zarejestruj się już dziś!

 

Agenda spotkania