W warunkach naszego kraju zdecydowana większość stad trzody chlewnej narażona jest na działanie stresu cieplnego. Niedawno na łamach naszego portalu szczegółowo omawialiśmy objawy wystąpienia w naszym stadzie tego zjawiska. Warto jednak zastanowić się również nad tym, w jaki sposób żywienie wpływa na ograniczenie ryzyka wystąpienia stresu cieplnego.

Jako jeden ze sposobów redukcji negatywnych skutków działania wysokich temperatur literatura od lat podaje dodatek olejów roślinnych lub oleju rybiego do paszy. Ma to oczywiście swoje uzasadnienie: metabolizm tłuszczowców nie generuje takich ilości ciepła, jak ma to miejsce w przypadku węglowodanów. Natłuszczanie paszy wspiera więc naturalną termoregulację zwierząt.

Warto jednak dodać, że natłuszczanie paszy ma także swoje ograniczenia. Nie ma raczej przeciwwskazań, by umiarkowane dawki olejów stosować w żywieniu zwierząt młodych czy loch, znajdujących się w fazie laktacji. Niemniej w przypadku tuczników w końcowej fazie tuczu, loch prośnych czy knurów, zbyt wysoki poziom tłuszczu w dawce pokarmowej może nieść ze sobą negatywne efekty: u tuczników będzie to większe otłuszczenie półtusz i spadek mięsności, u zwierząt rozpłodowych zaś nadmierny wzrost masy ciała, który u loch może w przyszłości zadecydować o niższej mleczności, a u knurów będzie skutkował pogorszeniem kondycji.

Pamiętajmy jednak, że natłuszczanie paszy niesie ze sobą dodatkowe korzyści - jedną z nich jest z pewnością poprawa smakowitości mieszanki. Przeciwdziała to spadkowi pobrania paszy, jaki występuje zazwyczaj na skutek działania wysokich temperatur. Poziom tłuszczu w paszy zawsze musi być jednak dostosowany do bieżących potrzeb pokarmowych zwierząt.

Chcąc zabezpieczyć świnie przed działaniem wysokich temperatur pamiętajmy też o dodatku witaminy C (więcej na ten temat tutaj) , zwiększonej dawce składników mineralnych (przeciwdziała to odwodnieniu komórek), właściwym zbilansowaniu aminokwasów (ogranicza produkcję odorów poprawiając w ten sposób mikroklimat chlewni), a także o właściwej zawartości włókna w paszy.