Od lat naukowcy próbują ustalić jaki jest mechanizm działania wirusa powodującego zespół rozrodczo-oddechowy u świń (Porcine Reproductive and Respiratory Syndrome – PRRS) oraz w jaki sposób przeciwdziałać chorobie, która jest jedną z najbardziej zakaźnych chorób świń i przynosi ogromne straty w sektorze trzody chlewnej.

Zobacz: Potrzebna bardziej skuteczna szczepionka przeciwko PRRS

Zgodnie z jedną z hipotez, wirus dostaje się do płuc zwierzęcia wraz z wdychanym powietrzem, gdzie przyłączany jest do białka znanego jako sialoadhesin na powierzchni białych komórek krwi. 2 lata temu naukowcy udowodnili jednak, ze usunięcie białka nie powoduje mniejszej podatności na wirusa.

Najnowsze badania naukowców Uniwersytetu Missouri pokazują jednak, że kluczowe znaczenie dla rozwoju choroby ma inne białko. Jak wyjaśnia profesor nauk zwierzęcych Uniwersytetu Missouri Randall Prather w rozmowie z futurity.org, w momencie gdy wirus dostaje się do organizmu zwierzęcia, potrzebuje pomocy, aby się rozprzestrzenić. Pomoc tą uzyskuje od białka zwanego CD163. Naukowcom udało się wyhodować miot świń, które nie produkują białka CD163, a w rezultacie wirus nie jest rozprzestrzeniany w organizmie. Gdy świnie te zostały wystawione na działanie wirusa, nie tylko nie zachorowały, ale przybierały na wadze normalnie, a ich rozwój nie różnił się niczym od wzrostu świń, produkujących białko normalnie.

Wyniki badań zostały opublikowane 7 grudnia br. w Nature Biotechnology.

Uczelnia podpisała umowę licencyjną z Genus, pIc. na wyłączność dla potencjalnej przyszłej globalnej komercjalizacji świń odpornych na wirusa. 

- Genus będzie nadal rozwijać tą technologię i spodziewamy się, że minie co najmniej pięć lat, aż odporne zwierzęta na PRRS będą dostępne dla rolników - podała Genus w oświadczeniu.

Program badawczy finansowany jest przez amerykański Departament Rolnictwa (USDA), Uniwersytet w Missouri oraz Genus, pIc.

Odkrycie to może mieć ogromne znaczenie dla producentów trzody chlewnej i przemysłu spożywczego na całym świecie, gdyż PRRS jest jedną najbardziej kosztownych chorób świń, przynoszących największe straty na tle zaburzeń rozrodu loch, a także układu oddechowego we wszystkich grupach wiekowych świń.

Ocenia się, że średnie roczne straty z powodu występowania PRRSV w stadach trzody chlewnej w USA wynoszą ok. 664 mln dolarów, w Europie przy ostrych wybuchach choroby w stadach podstawowych świń koszty związane z chorobą wynoszą ponad 100 euro/lochę/rok. 

Zobacz więcej PRRS – jedna z najbardziej kosztownych chorób