Jak informuje portal BALTNEWS.lt, w najbliższym czasie mają nastąpić zmiany w przyznawaniu płatności za odstrzał dzików na Litwie. Działanie to ma na celu jeszcze skuteczniejszą redukcję pogłowia tych ssaków, które pozwoli na skuteczniejszą walkę z afrykańskim pomorem świń.

W myśl proponowanych zmian, za upolowanie lochy dzika starszej niż 24 miesiące, myśliwi będą mogli liczyć na 300 euro wynagrodzenia. W przypadku młodszych zwierząt, płatności nie będą przewidziane.

W myśl dotychczas obowiązujących przepisów, myśliwi mogli liczyć na 50 euro wynagrodzenia w przypadku upolowania loch młodszych niż 24 miesiące. Za upolowanie starszych samic przysługiwało im wynagrodzenie w kwocie 100 euro.

W przypadku Litwy każdy mieszkaniec, który poinformuje służby weterynaryjne o znalezieniu szczątków padłego dzika może ponadto liczyć na 30 euro wynagrodzenia.

Litwa, podobnie jak Polska od blisko 4 lat boryka się z problemem afrykańskiego pomoru świń. W zeszłym roku w kraju tym potwierdzono 19 ognisk choroby w stadach świń, i ponad 300 zachorowań u dzików. Do lipca b.r. w kraju stwierdzono blisko 300 przypadków choroby u dzików, oraz 9 ognisk pomoru u świni domowej. W zeszłym roku wypłacono ponad 280 tys. euro w ramach wynagrodzenia za znalezienie szczątków padłych zwierząt oraz za upolowane dziki.