- Wśród rolników w okresie letnim, a nawet tuż przed jego rozpoczęciem, wzrasta zainteresowanie preparatami, które ograniczają skutki stresu cieplnego u świń. Wówczas proponujemy dodatki paszowe, które zawierają w swoim składzie witaminę C, kompleks witamin z grupy B oraz glukozę, które wzmacniają organizmy tych najsłabszych, czyli prosiąt i najbardziej sprawdzają się w okresie ich odsadzenia od maciory. Stosowanie preparatów żywieniowych ograniczających skutki wysokiej temperatury jest wskazane, gdy podczas letnich upałów wentylacja w chlewni charakteryzuje się niską wydajnością - mówi Jacek Laskowski z firmy Agrifood.

Jak dalej podkreśla Laskowski: - Dodatek do paszy preparatów podnoszących kondycję zwierząt w trakcie upałów jest wskazany u sztuk przeznaczonych do rozrodu, w szczególności dla knurów i loch w trakcie karmienia i po odsadzeniu prosiąt - co przygotuje ich organizmy przed ponownym pokryciem.

U loch w okresie upałów obserwuje się zmniejszony apetyt, przez co u sztuk karmiących często w tym okresie dochodzi do spadków mleczności i dodatkowych trudności w wykarmieniu miotu. Kolejnym problemem w rozrodzie, jakie może spowodować wysoka temperatura, jest większa częstotliwość zamierania zarodków u loch. Problem wysokiej temperatury nie omija również knurów, w tym okresie może dojść do pogorszenia jakości nasienia. Dodatki mineralno-witaminowe wspomagają apetyt zwierząt, ograniczają stres oksydacyjny organizmów zwierząt spowodowany przegrzaniem, a także wzmacniają ich ogólną kondycję.