Miejsca w których wystąpiły ogniska ASF nie są wielkim zaskoczeniem: wszystkie trzy pojawiły się w obrębie strefy czerwonej.

37 ognisko ASF pojawiło się w gminie Przecław w powiecie mieleckim (woj. podkarpackie). Jest to kolejne zachorowanie na tym terenie - niedawno informowaliśmy o wcześniejszym ognisku, zaś od początku roku w powiecie mieleckim wystąpiło ASF wystąpił w aż 9 stadach.

38 ognisko ASF pojawiło się w gminie Wąsosz w powiecie górowskim (dolnośląskie), tuż przy granicy z województwem wielkopolskim. Również w tym przypadku nie jest to pierwsze ognisko w danej okolicy. Wcześniej na terenie powiatu potwierdzono dwa inne ogniska pomoru, choroba wystąpiła też w sąsiednich powiatach rawickim i trzebnickim.

39 ognisko ASF potwierdzono na terenie gminy Przemków w powiecie polkowickim (dolnośląskie). Jest to wprawdzie pierwsze ognisko na terenie tego regionu, niemniej chorobę u świń potwierdzono wcześniej w sąsiednim powiecie żagańskim.

W chwili obecnej nie mamy jeszcze informacji na temat wielkości stad w jakich pojawiła się choroba.

Porównując przebieg tegorocznej fali ognisk ASF z ubiegłoroczną widzimy, że na chwilę obecną potwierdzone mamy dużo więcej ognisk pomoru u świń niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Na koniec lipca 2020 roku liczba ognisk choroby wynosiła 17, w tym roku - ponad dwukrotnie więcej. Uwagę przykuwa również fakt że w obecnym sezonie choroba pojawia się głównie w małych stadach. Na 36 wcześniejszych ognisk ASF (w przypadku których znamy wielkość stada), 27 pojawiło się w gospodarstwach utrzymujących mniej niż 100 świń.

Sprawdź aktualne informacje na temat ASF