- Lepiej jest utrzymywać knura w nieco niższej wadze, która pozwoli mu zachować wysokie libido. Dlatego w okresie jesienno – zimowym, gdy temperatura powietrza spada producenci trzody nie powinni przekraczać maksymalnej dziennej dawki pokarmowej, która dla samców wynosi 3 kg/dobę. Mieszanka paszowa dla knurów powinna zawierać ok. 16 proc. białka i ok.12 MJ EM. Taka dawka powinna pokryć jego dzienne potrzeby bytowe i jednocześnie utrzymać odpowiednią wagę ciała - mówi dr Marian Kamyczek z Instytutu Zootechniki - PIB ZD w Pawłowicach.

W okresie letnim wielkość dawki powinna się nieco zmniejszyć do ok. 2,5 kg. Wtedy jednak zwierzę po zimie jest przyzwyczajone do większych ilości dawki, aby zapobiec niedoborowi pokarmu trzeba pamiętać o słomie. Pogryzanie przez knura słomy wzbogaci dawkę pokarmową we włókno, co pozwoli na zwiększenie odczucia sytości.

- Na rynku trudno jest spotkać mieszanki paszowe, które byłyby stworzone wyłącznie z przeznaczeniem dla knurów. Z tego powodu większość hodowców wybiera dla samców mieszankę dla loch karmiących. W praktyce ten rodzaj paszy sprawdza się bardzo dobrze. Z reguły są to mieszanki bardzo wydajne i skoncentrowane pod względem wartości odżywczych i minerałów. Makro  i mikroelementy takie jak wapń, fosfor i cynk pozwalają na wzmocnienie kończyn knura, z czego ten ostatni utrzymuje twardość racic – tłumaczy dr Marian Kamyczek z Instytutu Zootechniki - PIB ZD w Pawłowicach.