Jak donosi Radio Poznań, bezpośrednim powodem zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Zarządu WIR był rozwój wypadków w sąsiednim województwie lubuskim, gdzie potwierdzono kolejne przypadki wirusa ASF u znalezionych padłych dzików.


Za pośrednictwem lokalnej rozgłośni radiowej przewodniczący Wielkopolskiej Izby Rolniczej i zarazem poseł Piotr Walkowski wygłosił apel do rolników o przestrzeganie zasad bioasekuracji.
-Każde gospodarstwo dla rolnika powinno być twierdzą. W tej chwili odświeżamy te wcześniejsze apele do rolników o przestrzeganie przez nich zasad bioasekuracji. Przestrzegajmy te zasady, bo najgorszym nieszczęściem będzie, jeżeli sami spowodujemy wniesienie wirusa na teren naszych gospodarstw. Bioasekuracja zmniejszy ryzyko dostania się wirusa i wystąpienia ogniska ASF w gospodarstwie - powiedział przewodniczący WIR.


Walkowski podkreślił również, że przedostanie się ASF do Wielkopolski oznacza wielomiliardowe straty dla rolników, również ze względu na realizowane w gospodarstwach trzodziarskich kosztowne inwestycje. Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się także o pomoc w propagowaniu wśród rolników zasad bioasekuracji do lokalnych samorządów.