W oświadczeniu rady stanu podkreślono, że od pierwszego wybuchu epidemii w sierpniu 2018 r. podjęto liczne środki przeciwko dalszemu rozpowszechnianiu i poczyniono postępy.

Ale nadal istnieją niedociągnięcia w kontroli choroby. Na przykład, pomimo zakazu, skarmiono wiele odpadów kuchennych, kontrole transportu świń i zwierząt nie były wystarczająco rygorystyczne i nie było wystarczającej zdolności do testowania obecności wirusa ASF.

Według chińskiej rady państwa, system instytucjonalny, jako podstawą zapobiegania chorobom zwierząt i kontroli nie jest w Chinach doskonały. Jednak na wszystkich obszarach i poziomach rynku nastąpiła  poprawa i zwiększenie kontroli  bezpieczeństwa biologicznego. Rada państwa zleciła także promowanie dużych przedsiębiorstw i zmniejszenie liczby małych gospodarstw rolnych i hodowli na wolnym wybiegu.

Chiński wiceminister rolnictwa Chin YuKangzhen poinformował, ubiegłym tygodniu, że od sierpnia 2018 r. do 30 czerwca 2019 r. doszło do 143 wybuchów epidemii ASF, z których 44 miało miejsce w 2019 r, a 1,16 mln świń zostało zabitych.

Eksperci zakładają jednak, że oficjalne dane w Chinach są niekompletne, zwłaszcza w porównaniu z Wietnamem, gdzie według danych rządowych od lutego 2019 r. 2,9 mln świń lub 10 proc. całkowitej populacji zostało zabitych.