Jak informuje mrągowska policja - w związku z zagrożeniem ASF prowadzone są zintensyfikowane kontrole nad miejscami sprzedaży produktów pochodzenia zwierzęcego i transportem zwierząt. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Inspektorat Weterynarii we współpracy m.in. z policjantami prowadzą działania w tym zakresie. Wspólne kontrole policji i weterynarzy dotyczą m.in. transportu zwierząt oraz miejsc, gdzie mógł odbywać się nielegalny handel trzodą chlewną. Dlatego sprawdzeniu podlegają również podmioty prowadzące sklepy lub stoiska mięsne na targowiskach i bazarach, jak również restauracje oraz inne placówki gastronomiczne w celu wykrycia i eliminacji procederu wprowadzania do obrotu mięsa niewiadomego pochodzenia we współpracy z Sanitarną Stacją Epidemiologiczną.

Do takiej kontroli doszło 8 marca br. w jednym z domostw na terenie gminy Mrągowo. Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej wspólnie z policjantami ujawnili nielegalnie utrzymywaną trzodę chlewną oraz wiele nieprawidłowości związanych z jej zabezpieczeniem przed występującym zagrożeniem związanym z ASF.

Zwierzęta nie zostały zgłoszone do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, pochodziły z niewiadomego źródła, tym samym nie były też oznakowane.

W ramach naruszenia Ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt właścicielowi grozi wysoka kara pieniężna określona w art. 85 aa, ponadto zwierzęta te mogą zostać uśmiercone.

Policja informuje w swoim komunikacie, że w najbliższym czasie należy spodziewać się kolejnych wspólnych kontroli w zakresie eliminowania zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa ASF, nie tylko na drogach, ale również w restauracjach, lokalach gastronomicznych i na targowiskach na terenie powiatu mrągowskiego.