Obydwa gospodarstwa, których to dotyczy, zostały zamknięte przez właściwe władze weterynaryjne podjęto także niezbędne środki. Wirus został początkowo wykryty przez laboratorium stanowe Berlin-Brandenburgia. W czwartek wieczorem krajowe laboratorium referencyjne Friedrich-Löffler-Institut (FLI) potwierdziło podejrzenie ASF.

Federalne Ministerstwo Rolnictwa zwróciło uwagę, że ze względu na zasadę regionalizacji w UE nadal istnieje możliwość handlu wewnątrzwspólnotowego świniami i wieprzowiną, ponieważ dotknięte populacje świń domowych znajdują się w tych samych regionach, co poprzednie przypadki ASF u dzików.

ASF u świń w gospodarstwie ekologicznym

W gospodarstwie ekologicznym w powiecie Sprewa-Nysa wirus został wykryty w martwym zwierzęciu w ramach monitoringu ASF. Na polecenie właściwego urzędu weterynaryjnego 200 zwierząt ze stada zostanie uśmierconych i zutylizowanych w bezpieczny sposób.

Przypadek w powiecie Märkisch Oderland dotyczy chowu przydomowego na małą skalę z dwoma zwierzętami.

Niecały rok i ASF wdarł się do niemieckich stad świń

Na razie trudno powiedzieć jakie konsekwencje może mieć wystąpienie ognisk ASF świń u naszych zachodnich sąsiadów. Pewne jest, że wydarzenie to jeszcze bardziej oddalą wizję wznowienia eksportu niemieckiej wieprzowiny na wiele intratnych rynków zbytu.

 

Pierwsze ogniska ASF u dzików potwierdzono w Niemczech w pierwszej połowie września ubiegłego roku. Do tej pory w kraju potwierdzono ponad 1500 ognisk choroby u tych zwierząt, z czego 1267 wystąpiło właśnie w Brandenburgii. Afrykański pomór świń w populacji dzików potwierdzono także w Saksonii.