Po serii dynamicznych zmian cen, jaką obserwowaliśmy praktycznie od początku roku, druga połowa marca przyniosła na niemieckim rynku stabilizację cen. Kolejny tydzień z rzędu u naszych zachodnich sąsiadów tuczniki będą skupowane w cenie 1,45 euro za kilogram. Ze względu na nadchodzącą Wielkanoc, prawdopodobne jest, że również w przyszłym tygodniu nie zaobserwujemy na tamtejszym rynku większych zmian cen.

Obecnie obserwowane ceny są o 15 eurocentów wyższe niż na początku stycznia, niestety w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku wyglądają bardzo blado. Pod koniec marca 2017 roku niemieckie rzeźnie oferowały producentom cenę rzędu 1,68 euro/kg. Świadczy to o kryzysie, w jakim od jesieni zeszłego roku znajduje się branża.

Stabilizacja cen na rynku niemieckim przekłada się również na sytuację w krajowych skupach. Już po zeszłotygodniowym notowaniu, w cennikach zakładów mięsnych nie zaobserwowano większych zmian w porównaniu z wcześniejszym tygodniem, trudno również w najbliższych dniach spodziewać się większych wahań. Obecnie w kraju żywiec wieprzowy skupowany jest w średniej cenie 4,23 zł netto za kilogram, a tuczniki w klasie E rolnicy sprzedają w średniej cenie 5,63 zł netto za kilogram.