Po raz trzeci z rzędu środowe notowanie niemieckiej giełdy tamtejszego Zrzeszenia Producentów Zwierząt i Mięsa (VEZG) zakończyło się wzrostem cen żywca wieprzowego. I to nie małym: ceny wzrosły aż o 10 eurocentów, osiągając tym samym poziom 1,40 euro za kilogram półtuszy o mięsności 57 proc. 

Oznacza to, że ceny powróciły do poziomu nieobserwowanego od połowy września ubiegłego roku, czyli od momentu potwierdzenia pierwszych przypadków afrykańskiego pomoru cen w Niemczech. 

W przeliczeniu na krajową walutę (wg kursu euro z dnia dzisiejszego) niemieckie ceny wynoszą obecnie 6,37 zł/kg). Na początku tygodnia cena półtusz w klasie E w naszym kraju oscylowała w granicach 6,08 zł netto za kilogram. Wczorajsza podwyżka w Niemczech musi pociągnąć za sobą kolejny duży wzrost cen. 

I choć sama wartość 1,40 euro za kilogram wbc nie robi wielkiego wrażenia, cieszy dynamika, w jakiej ceny świń odbijają się od dna. Fakt ten pozwala bowiem wierzyć, że rynek nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i przed nami kolejne wzrosty cen.