Pierwszy raz od wielu miesięcy na niemieckim rynku można zaobserwować podwyżki cen tuczników. Wczorajsze notowanie giełdy VEZG przyniosło ze sobą wzrost cen o 3 eurocenty. Obecnie za tuczniki o mięsności 56 proc. niemieckie rzeźnie płacą 1,33 euro/kg. Ceny powróciły zatem do poziomu z drugiego tygodnia stycznia.

W przeliczeniu na naszą walutę (wg kursu euro z dnia dzisiejszego) niemieckie ubojnie płacą za tuczniki o wspomnianych parametrach mięsności 5,52 euro/kg. Ostatnie podwyżki cen powinny pociągnąć za sobą minimalną poprawę sytuacji w krajowych skupach. Ceny powinny wzrosnąć średnio o 10 - 15 groszy. Czy tak się stanie, przekonamy się w najbliższych dniach.

Niestety, oczekiwane podwyżki nie poprawią zbytnio sytuacji rolników w naszym kraju. Ceny świń znajdują się na dramatycznie niskim poziomie. Według danych z początku tygodnia, za żywiec wieprzowy skupy płacą przeciętnie 3,75 zł netto za kilogram, a w przypadku tuczników sprzedawanych w WBC średnia cena skupy wynosi niewiele ponad 5 zł netto za kilogram półtuszy ocenionej w klasie E. Miejmy jednak nadzieje, że ostatnie podwyżki to dopiero początek poprawy sytuacji na rynku.