Niemieckie ceny tuczników powracają powoli do poziomu sprzed ostatniego załamania. O ile jeszcze pod koniec stycznia za Odrą za świnie rzeźne płacono w granicach 1,30 euro za kilogram, to w ciągu pięciu kolejnych tygodni, tuczniki podrożały o 25 eurocentów. Po wczorajszym notowaniu VEZG ceny tuczników podskoczyły do poziomu 1,55 euro za kilogram. Po raz ostatni takie ceny obowiązywały we wrześniu zeszłego roku.

Oczywiście niemieckim cenom tuczników daleko jeszcze do poziomu z czerwca zeszłego roku. Wówczas niemieckie rzeźnie skupowały tuczniki nawet po 1,81 euro za kilogram. Niemniej jednak obecnie obowiązujące ceny znacząco poprawiły dochodowość produkcji żywca wieprzowego. Także w naszym kraju.

W porównaniu z końcem stycznia ceny tuczników w naszym kraju podskoczyły o 60 - 70 groszy. Według danych z wtorku, za tusze w klasie E krajowe skupy płacą średnio 5,80 zł netto/kg, a za żywiec wieprzowy w granicach 4,35 zł netto/kg. Po wczorajszej podwyżce cen w Niemczech, również w naszym kraju spodziewać możemy się podwyżek cen rzędu 20 groszy.