Niestety na horyzoncie nie widać żadnych oznak większej poprawy sytuacji na rynku żywca wieprzowego. Dowodem na potwierdzenie tej tezy wydaje się wczorajsze notowanie niemieckiej "dużej giełdy" tamtejszego zrzeszenia producentów żywca i mięsa (VEZG). Wczorajsza sesja podtrzymała ustaloną przed tygodniem stawkę. Oznacza to, że przynajmniej do najbliższej środy u naszych zachodnich sąsiadów obowiązywać będzie cena bazowa rzędu 1,37 euro za kilogram półtuszy o mięsności 57 proc. 

Nie jest to być może rekordowo niska stawka (historyczne minimum - 1,19 euro za kilogram) obowiązywało od końca listopada, do początku lutego b.r.. Niemniej przy obecnych stawkach nie można mówić o opłacalności produkcji tuczników. Niskie ceny w Niemczech nie pozwalają również na realny wzrost cen w Polsce. Niedawno informowaliśmy o imporcie taniej wieprzowiny zza naszej zachodniej granicy.  

Według kursu euro z dnia dzisiejszego, niemieckie tuczniki kosztują obecnie 6,29 zł/kg (6,23 w ubiegłym tygodniu - różnica wynika ze zmian w kursie euro). Podobne ceny tuczników w wbc utrzymują się także w naszym kraju. 

Sprawdź aktualne notowania cen tuczników!