Mimo że w ciągu ostatnich kilku tygodni ceny tuczników znacząco się odbudowały, producenci trzody zarówno w kraju, jak i w całej Europie, liczyli na dalsze podwyżki. Z tym wiekszą niecierpliwością oczekiwano środowego notowania niemieckiej "dużej giełdy" organizowanej przez tamtejsze Zrzeszenie Producentów Zwierząt i Mięsa (VEZG). Niestety wszyscy ci, którzy oczekiwali kolejnych wzrostów cen, zawiedli się. 

Po raz pierwszy od czterech tygodni środowa sesja nie przyniosła wzrostu cen. Oznacza to, że przynajmniej do najbliższej środy na niemieckim rynku będzie obowiązywać stawka 1,50 euro za kilogram półtuszy o mięsności 57 proc. 

W przeliczeniu na krajową walutę (według kursu euro z dnia dzisiejszego), niemieckie tuczniki kosztują obecnie 6,93 zł za kilogram (o 7 groszy więcej niż przed tygodniem, różnica wynika ze zmiany kursu euro). Na początku tygodnia w krajowych skupach za kilogram półtuszy w klasie E płacono średnio 6,74 zł netto, zaś żywiec wyceniono przeciętnie na 4,28 zł netto za kilogram. Wyhamowanie w rynku prawdopodobnie przyniesie również osłabienie wzrostów cen w naszym kraju, niemniej nie da się wykluczyć pewnych podwyżek cen. 

Sprawdź aktualne notowania cen tuczników!

Chcesz kupić lub sprzedać zwierzęta? A może szukasz tańszej paszy? Sprawdź oferty na portalu Giełda Rolna!