Dzisiejsze notowanie niemieckiej "dużej giełdy" przyniosło wyczekiwany od wielu tygodni wzrost cen. Niestety nie jest on na tyle duży, by w znaczący sposób poprawić sytuację czy to niemieckich, czy polskich rolników. 

Zobacz zwierzęta i pasze na giełdzie rolnej

Ustalona podczas dzisiejszej sesji stawka to 1,23 euro za kilogram półtuszy o mięsności 57 proc., co oznacza że w porównaniu z ubiegłym tygodniem cena tuczników w Niemczech wzrosła o 3 eurocenty. Trudno jednoznacznie wypowiedzieć się co jest przyczyną podwyżek - prawdopodobnie zadziałał tu efekt wzmożonego zapotrzebowania rynku na surowiec w okresie przedświątecznym, być może nałożył się na to również spadek pogłowia trzody chlewnej notowany w UE. 

W przeliczeniu na krajową walutę (wg. kursu euro z dnia dzisiejszego - 4,60) niemieckie tuczniki kosztują obecnie 5,66 zł za kilogram (5,58 zł/kg w ubiegłym tygodniu). 

Na początku tego tygodnia ceny tuczniku w kraju wynosiły około 5,49 zł netto/kg tucznika w klasie E, oraz 4,22 zł netto za kilogram tucznika w wadze żywej. Dzisiejsza podwyżka cen tuczników w Niemczech może podtrzymać trend wzrostowy w nadchodzącym tygodniu. Nie zmienia to jednak faktu, że do pokrycia przez rolników choćby kosztów produkcji jeszcze daleka droga.