Wahania cen na niemieckiej giełdzie są w ostatnim czasie tak częste, że nikogo nie powinien dziwić wynik wczorajszego notowania. Po podwyżkach rzędu 5 eurocentów, jakie można było obserwować przed tygodniem, cena powróciła do poziomu z połowy stycznia. Za tuczniki o mięsności 56 proc. niemieckie zakłady w najbliższych dniach będą płaciły 1,52 euro/kg.

Trudno obecnie przewidzieć, co przyniesie przyszłość. Najprawdopodobniej w najbliższych tygodniach czeka nas dalsze wahanie cen, które przełoży się naturalnie na poziom cen w krajowych skupach. Obecnie za tuczniki w klasie E krajowe skupy płacą średnio 6,10 zł/kg netto, prawdopodobnie w przyszłym tygodniu ceny spadną do poziomu 6 zł/kg netto.

Na pocieszenie należy dodać, że rok temu za tuczniki zza Odry płacono w granicach 1,28 – 1,30 euro/kg. W tym czasie w naszym kraju za kilogram żywca płacono 3,40 - 3,60 zł netto. Przy zadowalających wynikach produkcji, aktualne ceny pozwalają produkcji żywca wieprzowego osiągnąć satysfakcjonujący zysk.