Sprawdziły się niestety nasze obawy co do możliwości obniżek cen tuczników. Po dwóch miesiącach stabilizacji, w niemieckich skupach nastąpił największy od czerwca 2015 roku spadek cen świń. Po wczorajszym notowaniu niemieckiej giełdy VEZG, tuczniki staniały aż o 8 eurocentów. Aktualna cena na tamtejszym rynku wynosi 1,62 euro/kg.

W przeliczeniu na krajową walutę, niemieckie rzeźnie oferują producentom cenę rzędu 6,94 euro/kg, czyli około 30 groszy mniej niż przed tygodniem. Takich też spadków możemy spodziewać się w najbliższych dniach w krajowych skupach.

Ostatnie spadki prawdopodobnie mają charakter sezonowy, co wiąże się ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na mięso wieprzowe, jakie co roku obserwujemy na początku jesieni. Nie bez znaczenia pozostaje także coraz większa konkurencja dla europejskiej wieprzowiny, wywierana przez kraje trzecie. Wyższy koszt produkcji sprawia, że surowiec pochodzący z krajów UE coraz częściej jest wypierany z rynków zbytu.

Oczywiście trudno obecnie mówić o jakimkolwiek kryzysie w branży, jednak jak podkreślają analitycy, coraz bliżej nam do zniżkowej fazy „cyklu świńskiego”. W razie możliwości najbliższe miesiące spożytkujmy więc przede wszystkim na spłatę zobowiązań, gdyż wiele wskazuje na to, że najlepsze czasy już za nami.