W trzech niemieckich landach wzniesiono ogrodzenia ochronne przez ASF, teraz intensyfikuje się odstrzał dzików i planuje dalszą rozbudowę ogrodzeń.
Meklemburgia-Pomorze Przednie było pierwszym krajem landem, który wzniósł ogrodzenie graniczne przed afrykańskim pomorem świń (ASF) i zachęca myśliwych do odstrzału jeszcze większej liczby dzików traktowanego, jako środek zapobiegawczy.
Od 1 grudnia Meklemburgia Pomorze Przednie płaci 50 euro za każdego zastrzelonego dzika zamiast poprzednio 25 euro.
Populacja dzików musi zostać dalej zmniejszana, a Meklemburgia-Pomorze Przednie kupi również dodatkowy materiał na ogrodzenia ochronne, aby przygotować się na wypadek epidemii i być w stanie skuteczniej ją powstrzymać. Ponadto, według departamentu rolnictwa Meklemburgia-Pomorze Przednie, psy myśliwskie są obecnie specjalnie szkolone do poszukiwania martwych zwierząt.
Ogrodzenie ochronne w Meklemburgii-Pomorzu Przednim ma 63 kilometry długości i rozciąga się od Uckermark przez Linken i Hintersee do Ahlbeck na wyspie Uznam. Budowa kosztowała ponad 1 milion euro. Ogrodzenie ma zapobiegać przenoszeniu ASF z Polski do północno-wschodnich Niemiec przez zarażone dziki.
W Brandenburgii oczekiwany kolejny krok mający na celu opanowanie afrykańskiego pomoru świń w dotkniętych okręgach. Po całkowitym wytyczeniu pierwszego obszaru rdzeniowego w powiatach Odra-Sprewa i Sprewa-Nysa polowanie na dziki ma rozpocząć się w tzw. białej strefie, która jest podwójnie ogrodzona.
Planuje się również użycie 120 pułapek na dziki. W sumie wzniesiono około 125 kilometrów ogrodzenia. Po pierwszym potwierdzonym przypadku ASF polowanie zostało początkowo wstrzymane, aby nie wystraszyć zwierząt. Pierwsze przypadek ASF u dzików został oficjalnie zarejestrowane w Brandenburgii 10 września 2020 r. Jak dotąd potwierdzono 182 przypadki tej choroby u dzików w Brandenburgii i jedenaście przypadków w Saksonii.
W celu ochrony przed przedostawaniem się pomoru świń przez migrujące dziki, w Bawarii wzniesiono również stałe ogrodzenia ochronne. Zostały również ukończone ogrodzenia uniemożliwiające migrację dzików wzdłuż autostrad w rejonie granicy z Turyngią, Saksonią i Czechami
Na łącznej długości około 500 kilometrów istniejące płoty zostały sprawdzone pod kątem uszkodzeń przez odpowiedzialne organy utrzymania autostrady, naprawione, a istniejące luki zlikwidowano przez postawienie nowych ogrodzeń.
W przyszłym roku planowana jest rozbudowa ogrodzeń wzdłuż kolejnych bawarskich autostrad, także w kierunku Austrii. Ponadto zintensyfikowane mają być polowania w strefach ochronnych wzdłuż płotów. Rząd Bawarii zdecydował się zwiększyć premię za odstrzał dzików.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)