Wygląda na to, że przynajmniej na pewien czas zapomnieć musimy o wysokich cenach skupu żywca wieprzowego. Duże spadki obserwujemy praktycznie od Wielkanocy. Dzisiejsze notowanie niemieckiej "dużej giełdy" przyniosło kolejny dotkliwy cios. W porównaniu z zeszłym tygodniem ceny skupu tuczników obniżone zostały o kolejnych 10 eurocentów. Oznacza to, że przynajmniej do najbliższej środy u naszych zachodnich sąsiadów obowiązywać będzie stawka 1.60 euro za kilogram półtuszy o mięsności 57 proc.

SPRAWDŹ HISTORIĘ NOTOWAŃ CEN SKUPU ŚWIŃ 

W przeliczeniu na krajową walutę (wg. kursu euro z dnia dzisiejszego) niemiecka stawka wynosi 7,26 zł netto za kilogram (7,72 w ubiegłym tygodniu).

Niestety sytuacja ta odbije się na cenach tuczników w naszym kraju. Już minione tygodnie przyniosły duży spadek cen. O ile jeszcze po Wielkanocy cena półtusz w klasie E oscylowała w granicach 7,70 zł netto za kilogram, to na początku tego tygodnia spadła do poziomu 6,50 zł netto za kilogram. Dzisiejsza obniżka cen w Niemczech przyniesie ze sobą kolejne spadki cen również w naszym kraju.

Warto nadmienić, że aktualna cena niemiecka jest najniższa od końca marca ubiegłego roku.