Koniec roku nie sprzyja niestety producentom trzody: drugi tydzień z rzędu mamy do czynienia z bardzo dużymi spadkami cen skupu świń: według wczorajszego notowania niemieckiej giełdy obecnie obowiązująca cena wynosi 1,48 euro/kg – aż 8 eurocentów mniej niż przed tygodniem. Po raz ostatni tak niska cena obowiązywała pod koniec maja. Jednocześnie z tak dużymi spadkami cen mieliśmy do czynienia po raz ostatni w czerwcu zeszłego roku.

Przypomnijmy: jeszcze dwa tygodnie temu w Niemczech obowiązywała cena 1,62 euro za kilogram półtuszy o mięsności 56 proc. Zeszłotygodniowe spadki cen w Niemczech nie pozostały także obojętne dla producentów świń w Polsce. W krajowych skupach od zeszłego tygodnia ceny spadły średnio o 10 – 15 groszy. Niestety, ostatnie wydarzenia pociągną ze sobą z pewnością dalszy spadek cen.

Obniżki cen da się także odczuć na innych rynkach: w Danii cena świń spadła o 0,3 korony, a w Belgii o 4 eurocenty. Na innych rynkach póki co nie widać jeszcze oznak spadków, ale jest to tylko kwestia czasu.