Po wczorajszym notowaniu niemieckiej giełdy, na rynku powiało optymizmem. W porównaniu z zeszłym tygodniem cena tuczników wzrosła aż o 7 eurocentów. Przez najbliższe 7 dni niemieckie rzeźnie będą płaciły za tuczniki o mięsności 56 proc. 1,68 euro/kg. Po raz ostatni z tak wysoką ceną mieliśmy do czynienia w połowie września zeszłego roku.

W przeliczeniu na krajową walutę (wg kursu euro z dnia dzisiejszego) w ostatnim tygodniu ceny tuczników wzrosły o blisko 30 groszy i wynoszą obecnie 7,11 zł. W krajowych skupach obecnie obowiązują znacznie niższe ceny. Można spodziewać się jednak, że już w najbliższych dniach większość zakładów podniesie ceny.

Podwyżka w dużej mierze wynika z sezonowych wahań cen – mowa tu o wzroście popytu na wieprzowinę w związku z nadchodzącą Wielkanocą. Na wzrost wartości w cennikach mógł wpłynąć również skandal dotyczący sprzedaży przez Brazylię przeterminowanej wieprzowiny. Kraj ten był do tej pory jednym z wiodących eksporterów surowca na rynek chiński, a przy tym jednym z największych konkurentów krajów Unii Europejskiej na tym rynku.