W historii naszych notowań nie mieliśmy nigdy do czynienia ani z tak dużą podwyżką, ani z tak wysokim poziomem cen tuczników. Rekord cenowy "dużej giełdy" został pobity i to z okładem. Tuczniki są bowiem droższe o 10 eurocentów od historycznego maksimum, a przy tym o 12 eurocentów wyższe niż tydzień temu. 

 

Historycznie wysokie ceny tucznika

Podwyżka nie była do końca niespodzianką, a raczej logicznym efektem piątkowego notowania giełdy ISN, kiedy to odnotowano podwyżki aż o 16 eurocentów. Tak czy inaczej, niemieckie tuczniki kosztują obecnie 2,20 eurocentów (stawka rekomendowana przez VEZG).

W przeliczeniu na krajową walutę (wg. kursu euro z wczoraj - 4,74) tuczniki w Niemczech wyceniane są na około 10,40 zł za kilogram. 

Na krajowym rynku na początku tygodnia obowiązywały stawki na poziomie 9,55 zł netto za kilogram tucznika w klasie E (wg klasyfikacji SEUROP), oraz 7,45 zł netto za kilogram tucznika w wadze żywej. Prawdopodobnie na dniach pobite zostaną rekordy także na krajowym rynku. Należy przypuszczać, że stawki podskoczyć mogą o 80 - 90 groszy.