Od dwóch tygodni na niemieckim rynku nie obserwowano większych zmian cen. Ustabilizowały się one na poziomie 1,50 euro/kg. Niestety, stabilizacja ta nie trwała długo. Wczorajsze notowanie niemieckiej giełdy VEZG przyniosło ze sobą duży spadek cen tuczników. Na przestrzeni tygodnia skurczyły się one o kolejne 5 eurocentów, co w przeliczeniu na krajową walutę daje spadek o ponad 20 groszy. Przynajmniej przez najbliższe 7 dni za Odrą będzie obowiązywać cena 1,45 euro/kg. Po raz ostatni z tak niskimi cenami mieliśmy do czynienia w maju 2016 roku.

Niestety, ostatnie wydarzenia przełożą się z pewnością na poziom cen w krajowych skupach. Już w najbliższych dniach należy się spodziewać spadków cen o dalsze 15 – 20 groszy. Sytuacja producentów trzody staje się tym samym coraz bardziej niepokojąca.

Trudno przewidzieć co przyniosą najbliższe tygodnie. Z jednej strony analitycy uspokajają, że daleko nam jeszcze do załamania rynku. Popyt ze strony rynków wschodnich, choć spadający wciąż jest bowiem wysoki. Z drugiej strony niepokoi jednak coraz większa konkurencja ze strony rynku amerykańskiego. Wieprzowina pochodząca z USA jest znacznie tańsza od surowca pochodzącego z krajów UE. Tym samym coraz częściej wypierana jest ze znaczących rynków zbytu.