Niemiecka minister rolnictwa Julia Klöckner potwierdziła 10 września br. wystąpienie pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie Niemiec. Obecność pomoru potwierdzono w tkankach dzika znalezionego w dystrykcie Sprewa – Nysa w Brandenburgii, tuż przy granicy niemiecko-polskiej.

Podobnie jak to było w przypadku wystąpienia ASF w innych krajach UE, Polski czy Belgii przykrym następstwem jest utrata rynków krajów trzecich, nie uwzględniających zasad regionalizacji pod względem występowania tej choroby. Bez względu na to, czy choroba wystąpiła u dzików czy też w stadach świń.

Taki scenariusz zaczyna się realizować, względem Niemiec.

Jak informuje Reuters pierwszy, oficjalny zakaz dotyczy wstrzymania importu wieprzowiny przez Koreę Południową. Od 11 września br. ten kraj nie przyjmie żadnej nowej przesyłki wieprzowiny z tego kierunku, a te, które są w drodze mają być przebadane pod kątem ASF.

W 2019 r. import z Niemiec stanowił około 18 proc. z ponad 421 tys. ton wieprzowiny, którą Korea Południowa zaimportowała w 2019 r. Przypomnijmy, że Korea Płd. dokładnie przed rokiem również została dotknięta tą chorobą. Potwierdzono tam 14 ognisk ASF, a w wyniku tych zdarzeń zlikwidowano 145 tys. świń.

Unijna branża mięsna czeka teraz na reakcję Chin, to od najbliższych decyzji Państwa Środka będzie zależało czy kryzys na unijnym rynku wieprzowiny będzie mniejszy, czy większy. Do dzisiaj nie jest pewne czy Chiny uznają zasadę regionalizacji pod względem występowania choroby, a wysyłki mięsa będą mogły być kontynuowane z obszarów wolnych od ASF.

Niemiecka minister rolnictwa Julia Klöckner w trakcie czwartkowej konferencji prasowej nie chciała przesądzać o wstrzymaniu, bądź nie importu wieprzowiny z Niemiec: Będziemy codziennie informować o sytuacji w sprawie ASF. Spekulacje nie leżą w najlepszym interesie sektora trzody chlewnej – podkreślała.

Jednocześnie niemieckie ministerstwo rolnictwa wskazało główne działania, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby (mogą objąć teren nawet w promieniu do 30 km od zidentyfikowanego przypadku), są to m.in.:

- Zakaz polowań na wszystkie gatunki zwierząt, aby nie przepędzać potencjalnie zarażonych dzików.

- Intensywne poszukiwanie padłych dzików, prowadzone przez wyszkolonych ludzi. Przebadanie i utylizacja znalezionych zwłok oraz dezynfekcja danego miejsca.

- Przeprowadzenie testów pod kątem ASF w okolicznych gospodarstwach utrzymujących świnie.

- Ograniczenie ruchu osobowego i samochodowego na niektórych obszarach.

- Ogrodzenie najbliższego terenu, w promieniu 3 km od przypadku i bezwzględny zakaz wstępu dla osób postronnych.

- Czasowy zakaz prac polowych jak i leśnych (np. wstrzymanie zbiorów kukurydzy).

- Zakaz przemieszczania zwierząt z wyznaczonego obszaru.

- Identyfikacja myśliwych, którzy jednocześnie są hodowcami trzody chlewnej.

- Zakaz organizacji targów, wystaw z udziałem świń.