Po serii potężnych podwyżek cen, jakie obserwowaliśmy na przełomie marca i kwietnia, na niemieckim rynku zagościła stabilizacja. Drugi tydzień z rzędu nie odnotowaliśmy tam żadnych zmian cen. Oznacza to, że przynajmniej do najbliżej środy u naszych zachodnich sąsiadów obowiązywać będzie stawka 1,73 euro za kilogram półtuszy o mięsności 56 proc.

Stabilizacji spodziewać należy się również na krajowym rynku. Już dziś obserwujemy na nim wyhamowanie trendów wzrostowych obserwowanych w przeciągu ostatniego miesiąca. Na początku tygodnia za żywiec wieprzowy krajowe skupy płaciły średnio 5,52 zł netto za kilogram, zaś za półtusze w klasie E - 7,03 zł netto za kilogram.

Czy stabilizacja cen zagości na długo? Nie da się wykluczyć, że już za kilka tygodni czeka nas jednak dalszy wzrost cen. Wszystko za sprawą sezonowych podwyżek cen, jakie zwykle obserwowaliśmy w drugiej połowie maja. Nie będą one zapewne tak duże jak miało to miejsce w minionych tygodniach, możliwe jednak że wzrosną o kolejnych kilka eurocentów.