Kolejne fatalne wieści płyną do nas zza Odry. Tamtejsze Zrzeszenie Producentów Żywca i Mięsa zdecydowało wczoraj o dalszej obniżce cen skupu tuczników. Przynajmniej przez najbliższych siedem dni w Niemczech obowiązywać będzie stawka 1,25 euro za kilogram półtuszy o mięsności 57 proc. Oznacza to że stawki za tuczniki spadły do poziomu nieobserwowanego od 17 lutego b.r.. Jednocześnie coraz bardziej zbliżamy się do wyrównania historycznego minimum cen w Niemczech. Obecne stawki są zaledwie o 6 eurocentów wyższe od niechlubnego rekordu - na przełomie 2020 i 2021 roku przez kilkanaście tygodni w Niemczech obowiązywała stawka rzędu 1,19 euro. 

W przeliczeniu na krajową walutę (wg. kursu euro z dnia dzisiejszego) niemieckie rzeźnie płacą obecnie 5,64 zł/kg półtuszy. Dla porównania przed tygodniem wartość ta wynosiła 5,94 zł/kg. 

W najbliższym czasie trudno oczekiwać realnej podwyżki cen tuczników. Z rynku chińskiego docierają do nas wprawdzie nieśmiałe głosy mówiące o możliwości zwiększenia skali eksportu, z drugiej jednak strony wchodzimy powoli w okres sezonowych obniżek cen, związanych z ograniczonym popytem na wieprzowinę na rynku wewnętrznym. Na znaczący wzrost cen przyjdzie nam zatem jeszcze poczekać.