Szacunki przedstawione przez AMI pokazują, że w Niemczech ubitych zostanie w tym roku niemal 58 mln świń. W porównaniu do poprzedniego roku jest to wzrost o 2,5 proc. Produkcja w całej Unii borykała się w 2009 roku z wysokimi cenami pasz i innych surowców, co było skutkiem panującego powszechnie kryzysu, który dotykał także producentów mięsa. Zimą 2009 roku w UE - 27 stan pogłowia świń wyniósł 152,3 mln szt. i było to mniej niż w analogicznych okresie roku poprzedniego. Niestety do tej pory, mimo mniejszego stanu pogłowia, ceny świń w tym roku nie są zadawalające.

Rosnąca powoli liczba loch ma zdaniem AMI spowodować także nieiwielki wzrost produkcji wieprzowiny w krajach Wspólnoty. Można przypuszczać, że łączny wzrost pogłowia trzody chlewnej wyniesie około 1 proc.

Ceny w pierwszych kwartele br. tuczników w klasie E kształtowały się na poziomie 1,34 EUR/kg w.b.c., czyli o ponad 1 proc. niższe niż w tym samym okresie przed rokiem. Ceny tuczników ma ożywić tzw. sezon glilowania, i wówczas cena może nawet wzrosnąć w trzecim kwartale do poziomu 1,53 EUR/kg w.b.c. Przewidywana średnia cena dla krajów UE wyniesie jednak w 2010 roku 1,42 EUR/kg w.b.c., czyli zbliżysię do średniej z poprzedniego roku.

Źródło: ah/farmer.pl