Niemcy dążą do ograniczenia ryzyka szerzenia się afrykańskiego pomoru świń, poprzez zmniejszenie populacji dzików. W tej redukcji mają pomóc premie zachęcające do odstrzału dzików. Dodatek obejmuje nie tylko odstrzelone dziki ale też dofinansowanie do korzystania z psa myśliwskiego czy też za znalezienie martwego dzika i przekazanie go do badania.

Kraje związkowe w różny sposób przyznają premie. Przykładowo:

- Maklemburgia-Pomorze Przednie – myśliwi otrzymają dodatek do kosztów polowania za każde odstrzelone zwierzę 25 euro. Korzystanie z psa myśliwskiego ma być również rekompensowane 25 euro/psa w łowach międzyregionalnych.

- Saksonia-Anhalt płaci myśliwym premię 50 euro/upolowanego dzika.

- Brandenburgia – płaci 50 euro za dzika tylko za nadliczbowe dziki z planu łowieckiego ustrzelone w danym sezonie.

- Bawaria – płaci 20 euro za każdego odstrzelonego dzika i za każdego znalezionego martwo, który został poddany badaniu - 20 euro

- W Kraju Saary – 20 euro za odstrzelonego dzika od kwietnia 2018 r. Ponadto, posiadacze praw łowieckich otrzymają dodatek 200 euro do zorganizowania polowań między regionami.

- Nadrenia-Palatynat – 50 euro za badanie dzika odstrzelonego lub padłego.

- Dolna Saksonia – ogłosiła pod koniec lutego, że zapewni dodatkowe środki za odstrzał dzików i korzystanie z psów myśliwskich.

Przypomnijmy, że dotychczas jedynym możliwym sposobem na eliminację wirusa ASF z terenu obwodu łowieckiego jest ograniczenie populacji dzika, w tym:

1. Ograniczenie do minimum zagęszczenia dzików na terenie obwodu (0,1 dzika na 1 km² = 1 dzik na 1000 ha)

2. Usuniecie wszystkich martwych dzików oraz ich fragmentów

3. Niedopuszczenie do odbudowania się populacji dzików przez okres co najmniej 2 lat

Mając na uwadze powyższe, akcje poszukiwania martwych dzików są jedynym skutecznym narzędziem na eliminację wirusa ASF z terenu obwodu łowieckiego i powinny być traktowane jako działania priorytetowe.