Trzeci tydzień z rzędu na niemieckim rynku obserwujemy duże podwyżki cen świń rzeźnych. W ciągu dwóch pierwszych tygodni lutego ceny tuczników wzrosły za naszą zachodnią granicą o 10 eurocentów, wczorajsze notowanie niemieckiej giełdy VEZG przyniosło podwyżkę o kolejnych 6 eurocentów. Tym samym cena tuczników o mięsności 56 proc. wzrosła w niemieckich ubojniach do poziomu 1,46 euro/kg.

Naturalnie powinno przełożyć się na wzrost cen tuczników również w krajowych skupach. Uwzględniając aktualny kurs euro, w najbliższych dniach tuczniki powinny zdrożeć o około 25 eurocentów. Niestety podwyżki cen w naszym kraju nie zawsze są proporcjonalne do tych które następują w Niemczech. Przykładowo: zeszłotygodniowa podwyżka cen w wysokości 7 eurocentów, powinna przynieść w naszym kraju wzrost cen tuczników sprzedawanych w WBC o 30 groszy, tymczasem świnie podrożały o zaledwie 20 groszy.

Niemniej jednak od trzech tygodni na rynku utrzymuje się bardzo korzystny dla producentów trend. Sytuacja rolników, choć zapewne niełatwa, nie jest już tak dramatyczna jak jeszcze kilkanaście dni temu.

O aktualnej sytuacji na krajowym i globalnym rynku trzody chlewnej będziemy rozmawiać podczas czwartej edycji konferencji "Nowoczesna produkcja - świnie", która odbędzie się już 1 marca w Licheniu Starym. Już dziś zapraszamy do udziału w spotkaniu!