Problem temperatury otoczenia wiąże się z wilgotnością powietrza; nadmierna wilgotność zwiększa efekt wychłodzenia i przegrzania. Niedogrzane lochy często zmieniają położenie ciała w celu utrzymania ciepła.

Zmarznięte  prosięta tłoczą się i jednocześnie, poszukując instynktownie ciepła, kierują się w stronę matki. W efekcie, przy występującej dysproporcji masy ciała - locha : prosię, przygniecenia występują często.

Dlatego tak ważne jest utrzymanie optymalnej temperatury w budynku chlewni (ok. 21 st. C) i w kojczyku dla prosiąt (przez kilka dni po porodzie ponad 30st. C).

Przekroczenie temperatury komfortu cieplnego w budynku i kojcach karmiących loch tylko pozornie jest mało ważne. Lochy narażone na upał lub przebywające w przegrzanej chlewni w celu zwiększenia utraty ciepła z organizmu często zmieniają położenie ciała, są niespokojne ale jednocześnie zmęczone.

Stają się obojętne na zdarzenia występujące w kojcu, słabiej reagują na swoje potomstwo. Ich apetyt, pobranie paszy oraz produkcja siary i mleka zmniejszają się. Niedobory pokarmu matczynego zwiększają początkowo aktywność głodnych prosiąt, które chcąc wygrać konkurencję o bardziej mleczny sutek, starają się dotrzeć w pobliże lochy, niezależnie od tego czy jest to właściwy moment wydzielania mleka i karmienia czy też nie. W efekcie bywają przygniatane przez matkę.  

Liczny miot stanowi problem wtedy, kiedy nie ma możliwości podsadzania prosiąt do loch mamek.

Prosięta z dużych miotów mają najczęściej małą masę przy urodzeniu (zdarza się, że nawet poniżej 1 kg), jak też ograniczoną aktywność ruchową i osłabiony instynkt ssania, co sprzyja przygnieceniom.

Przy ograniczonych możliwościach podsadzania i wyrównywania miotu  lub ich całkowitym braku (problem dotyczy małych stad i pojedynczo utrzymywanych loch) powoduje silną konkurencję wśród prosiąt o pokarm matki. Sprzyja to uszkodzeniom sutek, powoduje większą nerwowość loch, a w konsekwencji również przygniecenia.

Wyrównywanie miotów jest bardzo korzystne produkcyjnie, ogranicza m.in. straty spowodowane przez przygniecenia. Uwzględniając wiele korzyści, jakie wynikają z tego zabiegu, właściwym kierunkiem działania dla producentów świń jest utrzymanie większych stad loch w gospodarstwie.