Z obniżkami cen tucznika mieliśmy do czynienia już od połowy grudnia. W tym czasie ceny spadły przeciętnie o 70 groszy. Działo się to pomimo wielotygodniowej stagnacji cen w Niemczech, a polskie stawki spadły w tym okresie wyraźnie poniżej średniej niemieckiej. W tym tygodniu niespodziewanie odnotowaliśmy jednak wzrost cen tucznika. Nie jest on być może zbyt spektakularny, jednak same podwyżki są z pewnością pozytywnym sygnałem. 

Ile kosztują tuczniki? 

Za tuczniki w wadze żywej krajowe skupy płacą obecnie 7,13 złotych netto za kilogram, czyli o 10 groszy więcej niż przed tygodniem. Stawki za żywiec wahają się w granicach 6,50 - 7,80 zł netto/kg. Tuczniki w wadze bitej ciepłej (klasa E) wyceniane są obecnie na 9,09 złotych netto za kilogram co oznacza, że w porównaniu z ubiegłym tygodniem tuczniki podrożały o symboliczne 3 grosze. Ceny za klasę E wahają się w granicach 8,60 - 9,60 zł netto za kilogram. 

Sprawdź aktualne notowania cen tuczników! 

Podwyżki cen to nie jedyny pozytywny sygnał z rynku:

Patrząc na rosnące ceny prosiąt uczestnicy rynku przewidują, że cena tuczników w ciągu nadchodzących miesięcy może rosnąć. Wysokie ceny energii ograniczyły zapasy mięsa w wielu zakładach w całej Unii Europejskiej, a niska podaż świń rzeźnych, większe zamówienia hipermarketów przed Wielkanocą i sezonem grillowym będą działać w kierunku wzrostu cen żywca - informuje Aleksander Dargiewicz z KZP-PTCh "Polpig".