Mirosław Czech z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku poinformował w piątek wieczorem, że jest decyzja, iż z gospodarstw ze strefy 3-kilometrowej od gospodarstwa, gdzie wykryto ASF, zostaną wybite i zutylizowane świnie. - Jest ich kilkadziesiąt. Będzie to przeprowadzone w przyszłym tygodniu" - powiedział Czech. Dodał też, że te działania wychodzą poza powiat białostocki i będą też prowadzone w części powiatu sokólskiego - informuje PAP.

Ponad dwa tygodnie temu Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że chorobę ASF stwierdzono u dwóch świń w miejscowości Zielonka w gm. Gródek (powiat białostocki), która graniczy z Białorusią. Wyznaczono wówczas 10-kilometrową strefę z ograniczeniami wokół gospodarstwa, gdzie znaleziono padłe zwierzęta, a w niej 3-km strefę zapowietrzoną i 7-km strefę zagrożoną.

Kilkadziesiąt świń z gospodarstw znajdujących się w promieniu 10 km od miejsca, w którym wykryto ASF u świń, zostało uśpionych i zutylizowanych. Blisko 100 świń ze strefy zapowietrzonej zutylizowano.

Jednocześnie Główny Lekarz Weterynarii ostrzega, że obecnie zagrożenie przenoszenia wirusa na terenach gmin Gródek, Krynki, Michałowo i Szudziałowo może być związane z transmisją wirusa z obszarów leśnych (na butach, ubraniach i różnego rodzaju narzędziach i sprzętach).
W tym celu, zarówno mieszkańcy tych gmin jak i przebywający tam turyści powinni zaprzestać wędrówek, grzybobrania i innych form rekreacji w lasach tych gmin do odwołania.