Jak wynika z naszej redakcyjnej sondy, w ciągu ostatnich siedmiu dni, ceny tuczników skurczyły się o kolejnych kilka groszy. Spadek ten nie jest być może duży, niemniej pogłębia on kryzys w jakim od miesięcy znajdują się producenci świń.

W porównaniu z minionym tygodniem, ceny tuczników sprzedawanych w wadze żywej spadły przeciętnie o 3 grosze. Za żywiec rodzime skupy płacą od 3,50 do 4,20 zł netto za kilogram, przy czym średnia cena skupu wynosi obecnie 3,83 złote netto za kilogram.

Symbolicznie potaniały również świnie sprzedawane w WBC. Uśredniona stawka oferowana przez krajowe skupy wynosi 5,03 zł netto za kilogram półtuszy w klasie E, czyli o jeden grosz mniej niż przed tygodniem. Ceny półtusz w klasie E wahają się w granicach 4,70 - 5,35 złotych netto za kilogram.

Niedawno pisaliśmy na temat pierwszych zwiastunów poprawy sytuacji na rynku wieprzowiny. Na krajowym rynku niestety nie widać jeszcze oznak tejże poprawy. Mamy jednak świadomość, że ceny skupu świń nie wzrosną z dnia na dzień. Liczymy, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy producentów żywca wieprzowego rzeczywiście czeka realna poprawa dochodowości produkcji, która pozwoli szybko nadrobić straty poniesione w ostatnich miesiącach.

>>>>> Czytaj więcej: Pierwsze symptomy poprawy sytuacji na rynku trzody chlewnej