Państwo Marta i Karol Łakomy prowadzą gospodarstwo dwukierunkowe, wyspecjalizowane w chowie bydła mięsnego i trzody chlewnej. Dotychczas prowadzono w nim produkcję żywca wieprzowego w cyklu zamkniętym na bazie stada podstawowego liczącego 80 loch. Decyzja o budowie nowego obiektu zapadła dwa lata temu, pierwsze prace wykonano zaś wiosną tego roku.

Budynek wykonany jest w tradycyjnej technologii: ściany wykonane są z bloczków silikatowych, konstrukcja dachu z belek drewnianych, zaś jego poszycie wykonano z płyt falistych.  Ściany kanałów na gnojowicę wykonano z płyt monolitycznych, zaś płyta denna została wylana na miejscu. Uwagę zwraca wykończenie sufitu płytą laminowaną – znacząco ułatwia to utrzymanie wnętrza obiektu w czystości. Za prace związane z przygotowaniem terenu i budową samego obiektu odpowiadała firma Kanus.

Całkowita powierzchnia obiektu wynosi ponad 2300 m2. Budynek wyposażono w ponad 70 kojców porodowych, 90 stanowisk krycia, pomieszczenia dla loch prośnych mogących pomieścić około 140 macior, a także odchowalnie dla prosiąt. Ponadto w obiekcie znajduje się sektor odchowu loszek, oraz kojec dla knura wykorzystywanego w detekcji rui. Obiekt ogrzewany jest kotłem centralnego ogrzewania zasilanym pelletem drzewnym. Zapewnia to mniejszą emisję szkodliwych produktów spalania, niż ma to to miejsce w przypadku węgla. Całość obiektu wyposażona jest w podłogę szczelinową: w przypadku porodówek i odchowalni jest to ruszt plastikowy, zaś w pozostałych sektorach betonowy.

Za wyposażenie obiektu odpowiadała firma Big Dutchman. Jak podkreślał w czasie uroczystości Artur Balcerowiak, przedstawiciel firmy, uwagę zwracają przede wszystkim dwie z zastosowanych technologii. Żywienie macior prośnych w oparciu o krzywą żywienia (Easy Slider) pozwala na skuteczne rozkarmienie zwierząt, co zapewnia maksymalizację produkcji mleka. System żywienia, jak i sterowania mikroklimatem podłączony jest także pod platformę BigFarmNet, dzięki czemu kontrola pracy wyposażenia z dowolnego miejsca na ziemi.

Pasze stosowane w żywieniu stada podstawowego, jak i prosiąt produkowane będą na miejscu w oparciu o premiksy duńskiej firmy Vilomix, których dystrybutorem na rynku polskim jest firma Blattin.  Jak mówił w rozmowie z naszym portalem przedstawiciel tej firmy – dr Mirosław Wantuła, mieszanki te stosowane są w żywieniu ponad połowy stad trzody w Danii. Również w naszym kraju zyskują coraz większą popularność.

Wraz z budową nowego obiektu zmieni się system produkcji w gospodarstwie. Zamiast chowu tuczników w cyklu zamkniętym właściciele zamierzają przestawić się na produkcję i sprzedaż warchlaków. W planach jest jednak przebudowa starego obiektu na tuczarnię, dzięki czemu w razie problemów ze zbytem zwierząt, będą one mogły być tuczone w gospodarstwie.

W produkcji wykorzystana zostanie genetyka firmy Topigs Norsvin, głównie loszki remontowe TN70. W gospodarstwie wydzielony jest sektor odchowu loszek, dzięki czemu zwierzęta do stada podstawowego będą mogły być reprodukowane na terenie fermy. Pozwoli to na zwiększenie bezpieczeństwa biologicznego produkcji. Produkcja prowadzona będzie w cyklu trzytygodniowym. Zasiedlanie obiektu rozpocznie się wraz z początkiem stycznia.