Afrykański pomór świń został potwierdzony 22 czerwca br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 23 świnie (10 warchlaków, 11 tuczników i 2 lochy), położonym w miejscowości Dalków, w gminie Gaworzyce, w powiecie polkowickim, w województwie dolnośląskim. Było to 5. ognisko ASF w Polsce w 2020 r., ale jednocześnie, patrząc na historię występowania ASF w Polsce pierwsze w woj. dolnośląskim.

Konsekwencją tych zdarzeń jest nałożenie przez Komisję Europejską kolejnej niebieskiej strefy ASF na obszar Polski w dniu 25 czerwca br.

Do tej strefy zostały włączone następujące gminy lub ich części: gminy Jerzmanowa, Żukowice, część gminy Kotla położona na południe od linii wyznaczonej przez rzekę Krzycki Rów, część gminy wiejskiej Głogów położona na zachód od linii wyznaczonej przez drogi nr 12, 319 oraz 329, część miasta Głogów położona na zachód od linii wyznaczonej przez drogę nr 12 w powiecie głogowskim, — gminy Gaworzyce, Radwanice i część gminy Przemków położona na północ od linii wyznaczonej przez drogę nr 12 w powiecie polkowickim.