Jak obserwujemy w ostatnich tygodniach, weterynarii nie udaje się wyciszyć aktywności wirusa w krajowych stadach trzody chlewnej, co w szczególności widzimy w obecnej sytuacji na Lubelszczyźnie. Jak już wcześniej informowaliśmy niedoszacowana populacja dzików i szerzący się w niej wirus, przynosi w tym roku tragiczne żniwo w postaci wielu skupisk ognisk, występujących głównie w małych stadach świń.

 

Choroba przenosi się również na Podkarpacie, gdzie też są notowane kolejne zachorowania świń na afrykański pomór świń.

W dzisiejszych zmianach na urzędowej mapie ASF publikowanej przez GIW, widać też nowe ognisko w woj. lubuskim, zlokalizowane niecałe 40 km od granicy z Niemcami.

Na dzień 2 września 2020 r. potwierdzono już 79 ognisk ASF od początku roku, na terenie Polski.

76. ognisko ASF w 2020 r. odnotowano w gm. Cieszanów w woj. podkarpackim,

77. ognisko ASF w 2020 r. odnotowano w gm. Tyszowce w woj. lubelskim,

78. ognisko ASF w 2020 r. odnotowano w gm. Księżpol w woj. lubelskim,

79. ognisko ASF w 2020 r. odnotowano w gm. Dąbie w woj. lubuskim.

Sprawdź aktualny zasięg ASF na terenie Polski.

Aktualizacja, za komunikatem GIW:

76 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 31 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12 świń, położonym w miejscowości Stary Lubliniec, gmina Cieszanów, powiat lubaczowski, województwo podkarpackie.

77 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 31 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 16 świń, położonym w miejscowości Perespa, gmina Tyszowce, powiat tomaszowski, województwo lubelskie.

78 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 1 września br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 6 świń, położonym w miejscowości Markowicze, gmina Księżpol, powiat biłgorajski, województwo lubelskie.

79 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 1 września br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 594 świnie, położonym w miejscowości Pław, gmina Dąbie, powiat krośnieński, województwo lubuskie.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.