30 września br. informowaliśmy o 106. i 107. ognisku ASF w 2021 r. Minęło kilka dni i potwierdzono kolejne zachorowania w polskich stadach trzody chlewnej. Jednocześnie został pobity niechlubny rekord największej liczby ognisk ASF odnotowanych w ciągu jednego roku. W 2018 r. było to 109 ognisk w polskich stadach świń, obecnie jest już 110.

Nowe ogniska ASF, potwierdzono:

108. ognisko ASF - w pow. dąbrowskim, w woj. małopolskim,

109. ognisko ASF - w pow. mieleckim, w woj. podkarpackim,

110. ognisko ASF - w pow.  rawickim, w woj. wielkopolskim.

Rawickie media podają szczegóły 110. ogniska ASF, które wystąpiło w Golejewie k. Rawicza w Wielkopolsce, w stadzie liczącym 30 świń.

Jak czytamy w portalu rawicz24.pl:

- W strefie zapowietrzonej, czyli w promieniu 3 kilometrów od ogniska mamy 74 gospodarstwa i ponad 4 tysiące świń. W strefie zagrożonej - w promieniu 10 km - jest 525 gospodarstw i ponad 70 tys. świń - zaznacza Mieczysław Kowalonek z Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej. 

ASF w populacji dzików nadal się toczy

Sytuacja w przypadku szerzenia się ASF w populacji dzików, również nie jest najlepsza. Jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Weterynarii, w ciągu minionych dwóch tygodni na obszarze Polski potwierdzono blisko 70 nowych ognisk ASF w populacji dzików. Najwięcej zachorowań potwierdzono na zachodzie kraju - w Lubuskiem i na Dolnym Śląsku.