PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Nowe ogniska ASF. Przybywa stad kontaktowych

Nowe ogniska ASF. Przybywa stad kontaktowych
fot. I.Dyba

Dzisiaj odnotowano kolejne ogniska ASF. Jest ich aż osiem, z czego sześć zlokalizowanych w woj. lubelskim. Jak mówi w rozmowie z redakcją Paweł Piotrowski, Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Lublinie – są to małe stada i głównie kontaktowe do poprzednich ognisk.Główny Inspektorat Weterynarii oznaczył na mapie Polski, przedstawiającej zasięg choroby, kolejne ogniska. Tym samym, od początku roku odnotowano już 63 ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce, od początku 2020 r.

Wiemy, że nowe ogniska potwierdzono, w następujących gminach:

56. ognisko ASF w gm. Obsza, w pow. biłgorajskim , w woj. lubelskim

57. ognisko ASF w gm. Susiec w pow. tomaszowskim, w woj. lubelskim,

58. ognisko ASF w gm. Werbkowice, w pow. hrubieszowskim, w woj. lubelskim,

59. ognisko ASF w gm. Hrubieszów, w pow. hrubieszowskim, w woj. lubelskim,

60. ognisko ASF w gm. Michów, w pow. w woj. lubelskim,

61. ognisko ASF, w gm. Obsza w pow. biłgorajski, w woj. lubelskim

62. ognisko ASF, w gm. Stawiguda, w pow. olsztyńskim w woj. warmińsko-mazurskim,

63. ognisko ASF, w gm. Stawiguda, w pow. olsztyńskim w woj. warmińsko-mazurskim.

Jak podkreśla w rozmowie z redakcją lek. wet Paweł Piotrowski, WLW w Lublinie – to są małe stada, kontaktowe do poprzednich ognisk, praktycznie w tych samych miejscach co poprzednie ogniska. Jeszcze czekamy na kolejne wyniki badań, to zapewne jeszcze nie koniec.

Choroba przesuwa się dalej, a jak wyjaśnia w rozmowie inspektor, ogniska pokrywają się z dodatnimi na ASF dzikami, które są znajdywane w okolicy gospodarstw oraz z korytarzami migracji tych zwierząt. Jako powody przeniesienia wirusa, są dzisiaj wskazywane prace polowe, wysoka presja wirusa w środowisku i braki w bioasekuracji stad. Mimo tego, dochodzenia epizootyczne cały czas trwają.  – Rolnicy prowadzili żniwa, a w małych stadach bioasekuracja, to często pokazówka. Mamy więcej padłych dzików na ASF za pierwsze półrocze niż w całym zeszłym roku. Już wyszło rozporządzenie o zwiększeniu odstrzału sanitarnego.

Jak już wcześniej informowaliśmy, lubelska populacja dzików jest niedoszacowana, w marcu br. oceniono tę populację na poziomie nieco ponad 1000 szt. Natomiast, w tym roku odstrzelono już ok. 8 tys., a wśród znalezionych padłych dzików ok. 600 było dodatnich na ASF.

Jednocześnie WLW w Lublinie dodaje, że część kół nie wywiązała się z wcześniejszych zobowiązań, wykonano odstrzał sanitarny w 70 proc. Te koła, które nie wypełniły planów będą karane.

Poza zdarzeniami w woj. lubelskim, choroba została potwierdzona również w dwóch gospodarstwach w Rusi w gm. Stawiguda, w woj. warmińsko-mazurskim. W tym roku w tym regionie wykryto w sumie sześć ognisk tej choroby u trzody. ASF stwierdzono w gospodarstwie liczącym 855 sztuk świń i gospodarstwie liczącym 28 sztuk świń (PAP). To piąte i szóste tegoroczne ognisko ASF u trzody na Warmii i Mazurach. Poprzednie wykryto w gospodarstwach w Bukwałdzie koło Dywit, we wsi Marchewki w gminie Prostki, w Sarnowie w gminie Lidzbark Warmiński oraz w Olecku.

Aktualizacja: Wraz z upływem dnia, kolejne informacje o potwierdzonych ogniskach, nadal napływała. Oficjalnie, 24 sierpnia br. zamknięto z dziesięcioma, potwierdzonymi ogniskami ASF w Polsce. 

Poniżej, ostatni komunikat GLW w tej sprawie:

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 56 - 66 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Powyższe ogniska zostały stwierdzone w województwie lubelskim oraz warmińsko-mazurskim, w gospodarstwach położonych na obszarach wymienionych w załączniku do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE. Ogniska nr 58, 59, 64 i 66  zostały wykryte w wyniku likwidacji świń w wyznaczonych gospodarstwach kontaktowych w ramach stamping - out policy.

56 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 20 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie, położonym w miejscowości Dorbozy, gmina Obsza, powiat biłgorajski, województwo lubelskie.

57 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 20 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 35 świń, położonym w miejscowości Kunki, gmina Susiec, powiat tomaszowski, województwo lubelskie.

58 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 20 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 7 świń, położonym w miejscowości Honiatycze-Kolonia, gmina Werbkowice, powiat hrubieszowski, województwo lubelskie.

59 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 20 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 5 świń, położonym w miejscowości Szpikołosy, gmina Hrubieszów, powiat hrubieszowski, województwo lubelskie.

60 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 21 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 19 świń, położonym w miejscowości Podlodówek, gmina Michów, powiat lubartowski, województwo lubelskie.

61 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 21 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 20 świń, położonym w miejscowości Olchowiec, gmina Obsza, powiat biłgorajski, województwo lubelskie.

62 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 21 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 28 świń, położonym w miejscowości Ruś, gmina Stawiguda, powiat olsztyński, województwo warmińsko-mazurskie.

63 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 21 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 855 świń, położonym w miejscowości Ruś, gmina Stawiguda, powiat olsztyński, województwo warmińsko-mazurskie.

64 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 22 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 64 świnie, położonym w miejscowości Zaburze, gmina Radecznica, powiat zamojski, województwo lubelskie.

65 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 22 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 33 świnie, położonym w miejscowości Wólka Pukarzowska, gmina Łaszczów, powiat tomaszowski, województwo lubelskie.

66 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 21 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 75 świń, położonym w miejscowości Gorajec Zagroble, gmina Radecznica, powiat zamojski, województwo lubelskie.

Sprawdź zasięg występowania ASF w Polsce.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)

 • daniel 2020-08-26 12:49:14
  LISIAKA trzeba wymienić bo nic nie robi w sprawie ASF!
 • bartosz 2020-08-26 12:48:30
  NAJGORSZY ŁOWCZY KRAJOWY JAKI DOTAD BYŁ, ZERO DZIAŁAŃ, JEZDZI TYLKO PO OHZ NA POLOWANKA! TRAGEDIA, ZWALNIA MERYTORYCZNYCH PRACOWNIKÓW,A SAM POJECIA NIE MA O NICZYM TYLKO PENSJA OK.30 TYŚ ZŁ! MINISTER WOŚ GDZIE JESTEŚ? GDZIE WASZ NADZÓR?
 • Olek 2020-08-25 06:29:29
  Plan łowiecki (zatwierdzony przez nadleśnictwo) 1000 sztuk. Do marca 2021 (?) a strzelone 8000 ? I jeszcze ma być 5000? Do licha! Ktoś powinien Lasy Państwowe wreszcie za portki złapać. To jest nie do pojęcia. PZŁ to jedno ale Lasy to jest instytucja. Ma władze i odpowiedzialność. I nawet swego ministra. A udają, że ich to wszystko nie dotyczy.
  • wlazik 2020-08-25 07:29:24
   Poczytajcie proszę o biologii dzika. Jakie ma przyrosty ilościowe, jak na to wpływa doskonała baza paszowa. No i przecież dziki migrują. Jest ich najwięcej tam, gdzie mają żarełko i spokój. Dzisiaj policzone w okolicy mogą się jutro znaleźć zupełnie gdzie indziej.
   • Olek 2020-08-25 08:50:52
    To po co ten cały CYRK z planami?
   • Wegetacjanin 2020-08-25 08:58:00
    Jarosław Zalewski wiceminister środowiska 13 marca 2014 r . w sejmie odpowiadając na pytanie posłów w sprawie jak ministerstwo zamierza ograniczyć populację dzików , oto co odpowiada , cytuję jego własne słowa * Przykład Hiszpanii dowodzi , że z asf można sobie poradzić nie poprzez likwidację dzików , lecz tylko poprzez rygorystyczne zabezpieczenie hodowli świń * to są słowa wiceministra środowiska . I tak też się stało , wzięto się za trzodziarzy tak skutecznie , że ci już mieli tego dość i zrezygnowali z hodowli . Dzikom zaś pozwolono swobodnie się rozmnażać i poruszać po Polsce . Dziś efektem tej polityki jest to , że myśliwi ubili 420 tyś dzików , a ich jakby wcale nie ubyło i zapewne 3 razy tyle buszuje po lasach i polach roznosząc asf . Kolejny efekt tej polityki to , że pół Polski jest w czerwonej lub niebieskiej strefie , a hodowcy świń znaleźli się w dramatycznej sytuacji . Można więc ironicznie napisać , dzik był, dzik jest i dzik będzie forever .
   • nn 2020-08-25 08:58:28
    Rozmnażały się na Lubelszczyźnie w tempie 130% rocznie ( jeszcze trzy lata temu) a teraz ponad 1000% rocznie :)) . No i ta migracja... pewnie z Ukrainy, tanimi liniami lotniczymi. W przeciętnym ukraińskim obwodzie wielkości województwa lubelskiego stany dzików są rzędu 1000 ( obwód wołyński) do maksymalnie 3000 ( obwód lwowski). Tam po prostu zwierzyny grubej jest bardzo mało. I dlatego świetnym biznesem było hodowanie jej w Polsce i urządzanie polowań dewizowych.
   • nn 2020-08-25 09:15:28
    Jeszcze jeno. Znalazłem pismo ukraińskiego szefa zasobów leśnych Ukrainy ( niej więcej jak szef naszych lasów państwowych), gdzie tenże rozpacza na ubóstwem zwierzyny. Według jego wyliczeń dla wielu kopytnych zagęszczenia są 100-300 razy mniejsze niż w krajach UE. W całej Ukrainie naliczyli 12 tysięcy jeleni, 150 tysięcy saren, 40 tysięcy dzików. Toż to jedno nasze województwo a tyle tego dobra. Nasz kraj, to raj dla polowaczy.
 • Www 2020-08-24 21:12:00
  64,65..... apokalipsa:(
 • Wegetacjanin 2020-08-24 19:07:36
  W Sokółce na początku 2014 r. ,a więc na samym początku , gdy pojawił się asf , odbyło się spotkanie na którym obecny między innymi był ówczesny zastępca GLW doktor Jazdzewski . Na tym spotkaniu atmosfera była gorąca i rolnicy żądali natychmiastowego zarzadzenia odstrzału dzików , których populacją była na tych terenach ogromna i nikt już dawno nad nią nie panował . W odpowiedzi usłyszeli cytuję * depopulacja dzików nic nie da , bo na ich miejsce przybędą watahy dzików z innych stref lub rejonów * to są słowa doktora Jazdzewskiego . Pytanie więc jak do cholery ( przepraszam że zakląłem ) można było zatrzymać rozprzestrzeniania sie zarazy , bez odstrzału dzików ??? I oto ten doktor w chwilę później został mianowanych na GLW . Apeli rolników nikt nie wziął pod uwagę i nic nie zrobiono aby zlikwidować roznosiciela zarazy -dzika , a skupiono się na gnębieniu i szykanowaniu hodowców świń . I tak po 6 latach takiej polityki mamy taki efekt , że tam gdzie miało być 1 tyś dzików mamy 10 tyś dzików , a gdzie było 1 tyś gospodarstw rodzinnych hodujących świnie zostało może że 100 . Można ironicznie napisać , że operacja się udała tylko pacjent zmarł . Takie są fakty , nie mity .
  • Sqn 2020-09-02 20:21:37
   "Jak bez odstrzału dzików...." bioasekuracja jest odpowiedzią
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 52.90.49.108
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.