Fatalne wieści płyną z Podlasia. W regionie tym wykryto kolejne, piąte już ognisko ASF w Polsce. O wydarzeniu poinformował Główny Inspektorat Weterynaryjny.

Obecność choroby u świń potwierdziły wyniki badań przeprowadzonych w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF PIW – PIB w Puławach. Próbki w których wykryto obecność wirusa ASF pochodzą od świń utrzymywanych w gospodarstwie w miejscowości Rębiszewo – Studzianki, leżącej na terenie gminy Wysokie Mazowiecki (powiat wysokomazowiecki, województwo podlaskie). Miejscowość znajduje się na terenie w którym obowiązują zwiększone środki sanitarno – weterynaryjne w zakresie przemieszczeń świń.

Sytuacja ta dziwi o tyle, iż miejscowość w której wykryto ognisko choroby znajduje się w zachodniej części województwa podlaskiego, w odległości kilkudziesięciu kilometrów od granicy z Białorusią. Na obszarze tym nie notowano do tej pory przypadków choroby u dzików. Droga, jaką choroba przedostała się do gospodarstwa nie jest jeszcze znana.

Poprzednie ognisko choroby wykryto pod koniec czerwca, w miejscowości Bielszczyzna leżącej na terenie powiatu hajnowskiego.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina hodowcom świń i myśliwym o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji i bezwzględnego wypełniania wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.