Ostatnie tygodnie były okresem dynamicznych wzrostów cen świń rzeźnych. Na przestrzeni lutego ceny w krajowych skupach wzrosły przeciętnie o 80 - 90 groszy. Ostatni tydzień przyniósł pewien wzrost cen, z pewnością jednak nie tak spektakularny jak oglądaliśmy jeszcze niedawno.

Według danych z naszej sondy za tuczniki w klasie E krajowe skupy płacą obecnie średnio 7,97 złotych netto, czyli o dwa grosze więcej niż tydzień temu. Ceny wahają się w zakresie 7,55 - 8,35 złotych netto za kilogram. Większe podwyżki odnotowano w przypadku żywca - obecnie za tuczniki w klasie I krajowe skupy płacą średnio 6,24 złote netto za kilogram, czyli o około 7 groszy więcej niż tydzień temu. Ceny żywca wahają się w granicach 6,00 - 6,60 złotych netto za kilogram. W obu przypadkach obecnie obowiązujące ceny są najwyższe w historii naszych notowań.

Co czeka nas w najbliższym tygodniu? Pewne jest, że okres dynamicznych wzrostów cen przynajmniej chwilowo za nami. Piątkowe notowanie niemieckiej małej giełdy przyniosło wręcz niewielką obniżkę cen. Z drugiej jednak strony nie powinniśmy popadać w panikę - najbliższe tygodnie będą raczej okresem stabilizacji. Wraz z końcem kwietnia można się za to spodziewać rozpoczęcia sezonowych wzrostów cen.