Ceny tuczników rosną w sposób wręcz lawinowy. Na przestrzeni miesiąca wzrosły one o kilkadziesiąt procent. Szczególnie owocny był pod tym względem miniony tydzień. Tuczniki podrożały średnio o 1,00 - 1,20 zł, bijąc przy tym dotychczasowe rekordy cen. Jednak czy taka podwyżka pozwala na optymizm? 

Jakie są aktualne ceny tuczników?

Jak wynika z naszej cotygodniowej sondy ceny tuczników w klasie E wynoszą aktualnie 8,73 zł netto za kilogram, co stanowi historyczny rekord cen. Dotychczasowe maksimum odnotowaliśmy na początku marca 2020 roku, kiedy to tuczniki w klasie E kosztowały średnio 7,95 zł netto za kilogram. Ceny w skupach wahają się w granicach 8,00 - 9,20 zł netto za kilogram. 

Historyczny rekord padł również w przypadku cen tuczników wadze żywej: na dzień dzisiejszy kosztują one średnio 6,62 zł netto za kilogram, co oznacza że cena żywca przekroczyła dotychczasowe maksimum (odnotowane również w marcu 2020 roku) o ponad 40 groszy. Ceny wahają się w granicach 5,09 - 7,20 zł netto.

Szukasz artykułów potrzebnych w chowie trzody? Sprawdź oferty w portalu Giełda Rolna! 

Czy przy takich cenach da się zarobić? 

Jeszcze kilkanaście miesięcy temu takie pytanie byłoby absurdem. Wszak w normalnych okolicznościach tak wysokie stawki nie tylko zapewniałyby opłacalność chowu, ale wręcz wygenerowanie bardzo wysokiej nadwyżki. Niestety biorąc pod uwagę dzisiejsze koszty produkcji wciąż trudno mówić choćby o pokryciu kosztów. Eksperci szacują, że aby chów trzody znów był opłacalny, ceny żywca powinny oscylować w granicach 9-10 zł/kg. Do tego poziomu wciąż nam niestety daleko. 

 

Sprawdź aktualne notowania cen tuczników!