Już 30 stycznia 2019 r. spotkamy się w Uzdrowisku Wieniec-Zdrój z producentami trzody chlewnej. Tym razem poruszymy główne tematy, które w najbliższym czasie będą zarówno wpływać na poprawę opłacalności chowu, jak i pozwolą skutecznie uchronić się przed najgroźniejszymi czynnikami chorobotwórczymi występującymi w stadach świń. W wystąpieniach ekspertów nie zabraknie też odpowiedzi na pytania, jak przetrwać na coraz to trudniejszym rynku produkcji świń, tak by jednocześnie nie zapomnieć o rozwoju gospodarstwa.

Analizę krajowego i światowego rynku wieprzowiny przedstawi dr Marian Kamyczek z Instytutu Zootechniki w Pawłowicach. Wskaże mechanizmy, które w najbliższym czasie będą kształtować koniunkturę na krajowym rynku wieprzowiny. Odpowie też na pytania kiedy i w jakim stopniu można się spodziewać poprawy opłacalności produkcji, a także jak w dzisiejszych warunkach planować produkcję trzody chlewnej, by uniknąć niepotrzebnych kosztów.

Produkcje w swoim gospodarstwie przedstawi Zbigniew Plitt, jeden z czołowych producentów trzody chlewnej w woj. kujawsko-pomorskim, który opowie nam o realiach dzisiejszej produkcji świń, przedstawi innowacje w wyposażeniu chlewni, które w jego gospodarstwie sprawdziły się w praktyce. Wspólnie z hodowcą, słuchaczami i ekspertami spotkania przedyskutujemy temat utrzymania opłacalności produkcji w niepewnym i często niekorzystnym otoczeniu rynkowym. To wystąpienie będzie również okazją do dyskusji, wymiany poglądów i doświadczeń, które na pewno przyczynią się do zdobycia nowej porcji wiedzy.

Kolejne wystąpienie, czyli wykład lek. wet. Pawła Wróbla specjalisty chorób świń, będzie okazją do obalenia mitów dotyczących bioasekuracji gospodarstw trzody chlewnej. Ekspert wskaże elementy, na które warto postawić w codziennej pracy w chlewni, tak by skutecznie ochronić swoje stado w dobie zagrożenia afrykańskim pomorem świń.

Wśród praktycznych wskazówek nie zabraknie też porad z zakresu efektywności rozrodu stada podstawowego i organizacji produkcji, które przedstawi słuchaczom dr Tomasz Schwarz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Zapraszamy do rejestracji!