Powodem jest głównie załamanie produkcji własnej w Chinach (-25 proc.) związane z rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Na całym świecie oczekuje się w 2020 r. silnego spadku produkcji o 10 proc.

W przypadku Unii Europejskiej eksperci rynkowi przewidują niewielki wzrost produkcji wieprzowiny (+1,2 proc.) w nadchodzącym roku. Jednak słaby popyt w UE i surowsze przepisy dotyczące środowiska ograniczają rozwój produkcji. Natomiast w USA i Brazylii oczekuje się silniejszego wzrostu produkcji, odpowiednio o 4 proc. i 5 proc. Ponadto większy popyt eksportowy napędza dalsze inwestycje w produkcję wieprzowiny w USA oraz w innych krajach zorientowanych na eksport.

Eksperci z amerykańskiego ministerstwa rolnictwa (USDA), spodziewają się wzrostu eksportu wieprzowiny na całym świecie o 11 proc. UE również czerpie z tego ogromne korzyści, a Hiszpania i Niemcy są najważniejszymi dostawcami wieprzowiny. Eksport produktów wieprzowych z UE od stycznia do sierpnia 2019 r., wyniósł 2,96 mln ton masy tuszy. Co stanowi wzrost o 15 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Według szacunków KE przez cały rok 2019 eksport będzie o 12 proc. wyższy niż w roku poprzednim.

UE pozostanie największym na świecie eksporterem wieprzowiny w tym i przyszłym roku, a na drugim miejscu będą USA. Chiny były nie tylko największym producentem wieprzowiny w 2018 r. z udziałem w rynku światowym wynoszącym około 45 proc., ale także najważniejszym jej importerem.