Pogłowie trzody chlewnej na terenie południowej Rosji w ciągu kilku lat, w okresie 2009-2012 zostało zdziesiątkowane z powodu epidemii ASF. Z ówczesnego stada, liczącego ok. 1,5 mln świń pozostało w 2012 r. jedynie 280 tys.

Po tym załamaniu pogłowie świń w regionie krasnodarskim zaczyna powoli się odbudowowywać i liczy 400 tys., a kolejne fermy są gotowe do zasiedlenia.

Ivan Petrenko prezes komitetu ds. Polityki Rolnej i Rynku Konsumenckiego powiedział, że rejon krasnodarski odbuduje populację do poprzedniego poziomu w ciągu najbliższych 2 lat – donosi Vladislav Vorotnikow na portalu pigprogress.net.

Jak podkreśla Petrenko – gdyby nie udana produkcja drobiu, to sektor rolny Krasnodaru znalazłby się w katastrofalnej sytuacji.

W najbliższym czasie ok. piętnastu tamtejszych gospodarstw szykuje się do zasiedlenia, w sumie 84 tys. świń. Ocenia się, że na przełomie 2016-2017 r. pogłowie świń w tym regionie sięgnie 700 tys. szt.

Jednak Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej Rosselkhoznadzor z dystansem podchodzi do tych zapowiedzi - stwierdza, że jeszcze jest za wcześnie aby rozpocząć intensywne zasiedlanie chlewni, po ostatniej epidemii ASF w tym regionie. Intensyfikacja produkcji świń może spowodować wybuch kolejnych ogisk tej choroby.