W okresie odsadzenia występuje silny stres, zmniejsza się aktywność żołądka i ilość produkowanego kwasu solnego, co może powodować występowanie nagłych biegunek.  W tym czasie istotną rolę odgrywają białka mleka, dlatego należy pamiętać, aby pasza dla odsadzonych prosiąt zawierała np. mleko odtłuszczone w proszku, serwatkę w proszku lub specjalne preparaty serwatkowo-tłuszczowe. Dodatkowo zawarta w produktach mlecznych laktoza jest dobrze trawiona oraz powoduje obniżenie treści pH w żołądku, co wspomaga trawienie paszy i rzadsze występowanie biegunek.

W pierwszych dniach odsadzenia występuje bardzo niskie spożycie paszy. Wynika to ze zmiany kojca na nowy. Aby zachęcić prosięta do jedzenia, można stosować dodatki smakowo-zapachowe do paszy. Świnie preferują słodkie aromaty, dlatego możemy wykorzystać jako niewielki dodatek do paszy aromaty np. owocowy, waniliowy lub mleczne.

Trawienie paszy również wspomaga stosowanie zakwaszaczy i preparatów enzymatycznych. Naturalnym sposobem na zakwaszenie paszy jest podawanie niewielkich ilości zsiadłego mleka na skarmianą paszę. Jednak sprawdzonym sposobem jest stosowanie gotowych preparatów przemysłowych zawierających kwasy organiczne.  Koszty preparatów kształtują się na poziomie: Witacid 148 zł za opakowanie (25kg) stosujemy w ilości 4 kg/t paszy, Sorbocid dodatkowo wzbogacony w kwas mrówkowy  167 zł za opakowanie (25 kg) - dla prosiąt w okresie odsadzenia dodajemy w ilości 3-5kg/t paszy.

Należy pamiętać, że okres odsadzenia będzie przebiegał łagodniej, jeśli prosięta w okresie ssania otrzymywały nawet niewielkie ilości prestartera. Podawanie prestartera w kojcach pozwoli przyzwyczaić układ pokarmowy do nowego rodzaju paszy.