PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Odstrzał sanitarny w czasie pandemii możliwy, a szacowanie szkód?

Odstrzał sanitarny w czasie pandemii możliwy, a szacowanie szkód? Myśliwi mogą prowadzić odstrzały sanitarne dzików - uważa PZŁ, Foto: pixabay

W opinii Polskiego Związku Łowieckiego dalszy odstrzał sanitarny jest możliwy, mimo pandemii koronawirusa.Jak dowiadujemy się z komunikatów na stronie internetowej Polskiego Związku Łowieckiego, zarząd organizacji wystąpił do premiera, ministra środowiska, ministra rolnictwa i ministra spraw wewnętrznych z zapytaniami, dotyczącymi działalności myśliwych w związku z ograniczeniami wprowadzonymi na czas epidemii koronawirusa. Myśliwi zadali rządzącym dwa pytania: czy ograniczenia dotyczą także osób uczestniczących w odstrzale sanitarnym dzików, oraz czy zakaz przemieszczania obejmuje również myśliwych, w przypadku dokonywania szacowania szkód łowieckich.


Oficjalnych stanowisk wspomnianych resortów jeszcze nie ma. PZŁ jednak uważa, że odstrzał sanitarny jest istotnym powodem do opuszczania domu. Swoje stanowisko w tej kwestii związek zawarł w opublikowanym oświadczeniu: „Do czasu zajęcia stanowiska rządu w sprawie możliwości wykonywania polowań i szacowania szkód łowieckich w związku z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 24.03.2020 r. , wobec ogromnej ilości pytań jakie do nas spływają informujemy, że odstrzał sanitarny, wspierający polskie rolnictwo, a zwłaszcza walkę z epidemią ASF, jest istotnym powodem do opuszczania domu. Obowiązek taki nakłada na nas między innymi specustawa ASF, która została uchwalona w styczniu bieżącego roku.”


PZŁ zaznacza jednak, że przy prowadzeniu polowań myśliwi muszą przestrzegać rygorów, dotyczących zarówno bioasekuracji związanej ze zwalczaniem ASF, jak i zaleceń na czas pandemii koronawirusa, a więc unikania zgromadzeń powyżej 2 osób. PZŁ namawia również myśliwych do korzystania z elektronicznych książek ewidencyjnych pobytu w łowisku, „które ograniczają możliwość kontaktu z wirusem poprzez ewentualne pozostawienie go w miejscu przebywania książki tradycyjnej”.
PZŁ, jak czytamy we wspomnianym oświadczeniu, następująco zinterpretował obowiązujące przepisy:
„Prowadzenie odstrzałów sanitarnych zawiera się w pojęciu prowadzenia działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa powszechnego w przyszłości w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Niewątpliwie art. 1 ust 3 lit. a tej ustawy określa zasady zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, w tym chorób odzwierzęcych. W art. 2 pkt. 21 wprowadzono definicję chorób zakaźnych zwierząt, przez co rozumie się wywołane przez biologiczne czynniki chorobotwórcze choroby zwierząt, które ze względu na sposób powstania lub szerzenia się stanowią zagrożenie dla zdrowia zwierząt lub ludzi. Zgodnie z art. 2 pkt. 21 lit. a chorobami odzwierzęcymi są choroby zakaźne zwierząt lub zakażenia, które w sposób naturalny mogą być pośrednio lub bezpośrednio przenoszone między zwierzętami a ludźmi. Natomiast w pkt. 21 b tego przepisu określone zostały odzwierzęce czynniki chorobotwórcze takie jak – bakteria, wirusy, pasożyty, grzyby lub inne czynniki biologiczne, mogące wywoływać choroby odzwierzęce.”


W opinii PZŁ odstrzał sanitarny uznać należy za działania, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa powszechnego, służące ochronie ludzi i ich mienia. Jednocześnie zarząd PZŁ uspokaja członków, iż do odstrzału sanitarnego myśliwi nie muszą wykupować dodatkowego ubezpieczenia.
-Gospodarka łowiecka i walka z ASF jest istotnym powodem do opuszczania domów – mówi rzecznik PZŁ Piotr Szalaty w filmie zamieszczonym na stronie internetowej związku. -To nie jest nasz przywilej, ale obowiązek wsparcia polskich rolników.


Lada chwila PZŁ ma wydać również komunikat, dotyczący wykładni prawnej wykonywania procedury szacowania szkód oraz prowadzenia działalności gospodarczej przez koła łowieckie.

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

 • Łowczy - od dziś wolno polować i szacować legalnie 2020-04-02 11:54:51
  i oto prasowa Łowczego krytyka rządu dała rezultaty, --- DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Warszawa, dnia 1 kwietnia 2020 r. Poz. 577, ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 1 kwietnia 2020 r. …. Zakaz przemieszczania za wyjątkiem – Morawiecki dopisał punkt nr 5 …. „5) wykonywania czynności związanych z realizacją zadań określonych w ustawie z dnia 13 października 1995 r. –Prawo łowieckie (Dz. U. z 2020 r. poz. 67 i 148) i ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2018 r. poz. 1967 oraz z 2020 r. poz. 148 i 285) oraz zakupu towarów i usług z nimi związanych.”; … czyli wolno legalnie od 2 kwietnia polować, szacować i wykonywać odstrzały sanitarne. …oznacza to, że wszyscy myśliwi, którzy wyszli w las lub w pole od 25 marca do 1 kwietnia popełnili czyn zabroniony i złamali prawo.
 • Łowczy Policja nakłada kary za złamanie prawa 2020-03-31 11:01:52
  Zacytuję Państwu pismo Komendy Wojewódzkiej z Bydgoszczy, z dnia 26 marca 2020 roku. Znak WKS-SO.0151.2.24.2020.AW. „W odpowiedzi na Pańskie zapytanie informuję, że w życie weszło „rozporządzenie Ministra Zdrowie z dnia 24 marca 2020 (…) w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu epidemii. . . Wobec powyższego, zgodnie z brzmieniem § 3a cytowanego przepisu, w okresie od dnia 25 marca 2020 r. do 11 kwietnia 2020 r. zakazuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczania się osób przebywających na tym obszarze. Obowiązują również wyjątki od tego zakazu, lecz tylko te określone w dalszej części paragrafu i ŻADNE INNE. (podkreślenie Policji). Słowa te należy interpretować dosłownie i wprost, jako OBOWIĄZEK POZOSTANIA W DOMU (podkreślenie Policji). Dotyczy on bezwzględnie wszystkich obywateli kraju. Legislator nie uznał w tym przypadku dobrowolności stosowania przepisu. (…). Wszystkie formacje mundurowe mające obecnie obowiązek kontrolowania obywateli zgodnie ze swoimi kompetencjami, interpretują fakt złamania prawa w sposób jednolity i spójny. Rozbieżnośc w nakładaniu ewentualnych sankcji zapewne uwarunkowana jest szeregiem okoliczności takich jak wtórność popełnionego czynu zabronionego czy też stopień jego szkodliwości społecznej.” Tyle Policja o „opinii” PZŁ. Każdy wyjazd do lasu na dziki jest łamaniem prawa. Każde wyjście na szacownie szkód jest łamaniem prawa. Myśliwi, nie łamcie prawa!. Zachowajcie pozwolenia na broń.
 • Łowczy a Minister Środowiska i Minister Rolnictwa 2020-03-30 19:48:14
  Dziękuję Panu redaktorowi Tomczykowi za temat „odstrzał dzików, ASF i szkody łowieckie”. Jak Pan pamięta, „lex Ardanowski” działa od 1 lutego 2020, czyli od dwóch miesięcy. Pełna mobilizacja Myśliwych, Policji, Straży i Weterynarzy. Jest dla mnie całkowicie zrozumiałe, że Policja i inne służby są zajęte aktualnie Covid-19 i tak ma pozostać. Pozostają Myśliwi i Weterynaria, którzy chcą dalej walczyć z ASF. Tym bardziej, że zaczyna się wiosna i szkody na polach, nowe dzik na polach. Myśliwi siedzą w domach, często w lesie i rząd zakazał im wykonywanie polowań na dziki i odstrzałów sanitarnych dzików. Rząd zakazał szacowania szkód. Na polu. Myśliwi już się spotkali z ostrzeżeniami Policji, że „polowanie to nie jest sprawa ważna życiowo” i będzie grzywna, a „świadome łamanie prawa” przez posiadacza broni może być podstawą do cofnięcia pozwolenia. Nadzór nad łowiectwem sprawuje Minister Woś. Nadzór nad ASF sprawuje minister Ardanowski. I mówiąc językiem prostym myśliwskim – mają to w lufie. Nie Myśliwi, ale Ministrowie tego rządu mają rolników i ASF w lufie. Każde wyjście Myśliwego na polowanie to wpis do książki, czyli własnoręczne przyznanie się do złamania prawa. Każdy podpisany protokół z szacowania i oględzin to własnoręczne przyznanie się do łamania prawa. Interpretacja PZŁ, że „wolno wyjść z domu” to zwykły prawniczy wywód, „OPINIA”, który może się przydać przed sądem, aby odzyskać pozwolenie na broń. Po dwóch – trzech latach procesu sądowego. Zarząd PZŁ nie wychodzi do lasu strzelać dziki. To Myśliwi strzelają, my w lesie. Pretensje, Panowie Rolnicy, miejcie do Ministrów i rządu. Na oficjalne prośby i pytania Zarządu Głównego PZŁ do ustawowego nadzorcy Łowiectwa, Ministra Wosia – nie ma odpowiedzi. Myśliwi nie będą wychodzić na nielegalne polowania i nielegalne szacowania szkód.
  • Rolnik 2020-03-30 21:34:29
   Rolnik powinien sam polować na swoim polu a nie prosić się ludzi co bawią się w to całe myślistwo żenada ten PZŁ
  • Gość 2020-03-30 21:50:05
   Brednie
  • Grzegorz Tomczyk 2020-03-30 22:19:16
   Dziękuję za dobre słowo i informacje z "pierwszej linii frontu"
   • Łowczy 2020-03-31 01:49:05
    Panie redaktorze Tomczyk, nie ma Pana na liście zatrudnionych w "Farmer". czy jest z Panem możliwość jakiegoś kontaktu e-mail?
  • Rob 2020-04-02 00:13:08
   Cały PZŁ to komunistyczny relikt, który już dawno powinien zostać zlikwidowany. Głównym roznosicielem ASF są sami myśliwi i naganiacze nieprzestrzegający bioasekuracji.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.231.220.225
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.