Jak czytamy w informacji portalu, ogniska ASF zgłoszono w stanach Asam i Arunachal Pradesh na północnym wschodzie Indii. Na dzień dzisiejszy w wyniku likwidacji ognisk choroby ubito ponad 2900 świń. Na uwagę zasługują przede wszystkim ogniska potwierdzone w pierwszym z wymienionych stanów – jest to bowiem największe w Indiach zagłębie produkcji trzody chlewnej. Szacuje się, że na ten moment region ten utrzymuje około 3 milionów zwierząt.

Wokół obszarów w których wystąpiłą choroba utworzone zostaną specjalne strefy nadzoru. W promieniu 1 km od ognisk zostaną przeprowadzone testy na obecność wirusa ASF. Władze Indii zapowiedziały, że ubite zostaną tylko te świnie, u których wynik testu będzie pozytywny.

Na razie nie wiadomo w jaki sposób choroba przedostała się do Indii, niemniej biorąc pod uwagę że jeden ze stanów w którym wystąpiła choroba – Arunachal Pradesh graniczy z Chinami, najbardziej prawdopodobne jest to, że wirus przedostał się właśnie z tego kierunku. Najbliższe ognisko ASF w Chinach potwierdzono w odległości zaledwie 21 km od granicy indyjskiej.